Jednodušší založení spolku slibuje nová aplikace. Vyvinul ji brněnský student spolu s právníky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Práce na počítači - psaní

Do deseti minut vygeneruje všechny dokumenty potřebné pro založení spolku – to umí nová aplikace, kterou vyvinul brněnský student ve spolupráci s týmem právníků. Aplikace je dostupná zdarma, a podle autorů by měla vyřizování dokladů výrazně zjednodušit. V současnosti se totiž lidé kvůli složitému postupu musí často obracet na služby právníků.

„Za mnou už můžete vidět vlněné klobouky. A propó víte, kdy se nosí zdobení na pravé straně a kdy na levé? Dámy nosí většinou zdobení na pravé straně, pánové na levé. Protože když jdou u sebe, aby tou svou volnou stranou oslňovali kolemjdoucí.“ Klobouky Radku Chabičovskou provází téměř celý život. Před lety si v Brně otevřela vlastní kloboučnictví. Letos na jaře se pak rozhodla založit také kloboukový klub.

„Sdružuje všechny nadšence klobouků a byl vytvořen proto, aby oživil tu tradici nošení klobouků. Děláme přednášky na školách, v domovech pro seniory.“ Se založením spolku podle nového občanského zákoníku Radce Chabičovské pomáhal Robert Pazdera. „Oslovili jsme právní firmu, připravila nám veškeré náležitosti. Možná se někdo odváží to dělat na vlastní pěst. Tam se může dopustit menší či větší chyby, ale tomuhle jsme chtěli předejít právě tím, že jsme oslovili právní firmu,“ říká Pazdera.

Lidem, kteří založení spolku zatím jen zvažují, by nově mohla pomoct aplikace s názvem Chytré založení spolku. Na jejím vývoji se podílel i student informatiky z Masarykovy univerzity v Brně Ondřej Zeman.

„Dovoluje založit úplně nejjednodušší spolek, ale zároveň i relativně komplikovanější spolek. Když si spustíme tu aplikaci, tak nás to pošle k formuláři a čeká nás vlastně jenom deset otázek,“ vysvětluje postup Ondřej Zeman.

Jak to funguje

Aplikace je dostupná zdarma na webových stránkách organizace Frank Bold. Na její spuštění dohlížel právník Michal Kuk.

„Snažíme se hledat varianty, jak to udělat pro lidi snazší. Aby skutečně tu překážku, kterou pro ně právo často představuje, překonali co nejsnáze. Testovali jsme tu aplikaci od začátku června. Výsledky vypadaly pozitivně hlavně stran zájmu o ten zakladač. V průměru se nám tam vyplnili dva lidé denně, tedy dva spolky,“ vysvětluje právník Michal Kuk.

„Je to velmi jednoduchá aplikace. Funguje na rozhodovacím stromu. Zájemce o spolek prochází formulářem a ten se mu přizpůsobuje v závislosti na tom, jak odpovídá. Aplikace zpracuje jeho odpovědi, dosadí to do připravených stanov, které mu vygeneruje a pošle na e-mail. S těmi může jít na nejbližší rejstříkový soud,“ shrnuje fungování aplikace její autor.

V příštím roce plánuje tým právníků vytvořit další typy nástrojů, například aplikaci pro základní účetnictví.

Spustit audio

Související