Mladí architekti z Brna navrhli turistickou chatku z půl tuny plastového recyklátu, dostala jméno Plastový křišťál
Zužitkují plastový odpad a ještě pro turisty vytvoří místo k odpočinku. Takzvanou útulnu navrhla skupina mladých architektů z Vysokého učení technického v Brně.
Turistická chatka je specifická tím, že na její výrobu autoři použijí až půl tuny plastového odpadu. Část z něj sami sbírají v lese – snaží se tak bojovat proti černým skládkám. Zatím architekti vyrábí první testovací útulnu.
„Kolega teď vylezl do mezipatra, které je zhruba ve výšce dva metry dvacet. Tam je půlka té plochy pokrytá překližkou, tam můžete sedět, ležet, vlastně dělat cokoli.“ Štěpán Macek spolu se dvěma kolegy sestavuje první testovací chatku v areálu Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně. Až ji za několik týdnů dokončí, bude měřit 4,5 metru a naráz se do ní vejde až 10 lidí.
„Půdorys si představte jako šestiúhelník. Po třech týdnech práce jsme dokončili dřevěnou konstrukci. Poté, co ji zakryjeme hydroizolací, tak budeme instalovat fasádní plášť, který bude z plastových desek.“
Chatka dostala jméno Plastový křišťál. Právě díky speciálnímu plášti totiž bude připomínat kus krystalu, představuje nápad další z autorů, Ondřej Venclík. „Díky tomu, že jsme cestovali do severních zemí, tak nás inspirovaly veřejné chatky, to veřejné sdílení.“
„Původní nápad byl vysbírat v lese skládku a na tom místě symbolicky postavit krystal z toho odpadu. Ale jak se koncept a projekt vyvíjel, tak jsme zjistili, že vlastně musíme použít třeba jenom jednu třídu plastu, aby to bylo zpětně recyklovatelné. Takže jsme se posunuli v tom cyklu a vzali jsme už zrecyklovaný pás od recyklačního střediska,“ vysvětluje Macek.
„Sbírat odpad chodíme pořád,“ říká Štěpán. „Já hodně cestuju směrem na Blansko a severní Moravu a prošli jsme si už několikrát lesy a tam je toho opravdu spousta,“ dodává Ondřej. „Pobereme vždycky do batohu to, co se nám vejde. Ale velký pneumatiky od traktoru fakt neutáhneme.“
„Útulna má hlavní potenciál v tom plastu. Dá se z toho udělat městský mobiliář, nábytek a hlavně je to umělecké dílo, protože se to zpracovává ručně,“ vysvětluje Ondřej Venclík.
„V současné chvíli je rozpočet zhruba na 40 tisících. Máme nějaké nabídky od soukromých investorů. Druhá možnost je oslovit kraj a lesy,“ uzavírá Štěpán Macek.
Do příštího roku plánují autoři testovat, jak chatka obstojí v povětrnostních podmínkách. Pokud se design Plastového křišťálu osvědčí, první turisté by v něm mohli přespat už v létě. Stavět chtějí architekti nejprve na Blanensku, pak také na Vysočině.
Související
-
S orientací handicapovaných ve veřejném prostoru pomůže nové vozítko brněnských vědců
Upozorní na překážku v cestě, změří šířku chodníku a ještě napoví, jak kvalitní povrch na něm je. To všechno umí vozítko, které vyvíjejí vědci z Vysokého učení technického.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.