Javornické chodníčky

20. červenec 2022

Letní putování pohořím Javorníků s častými zastávkami na sladkou malinu u cesty a písničku z Vekých Karlovic a okolí.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích v podhůří Javorníků

Vzpomínkou na staré pastviny tu jsou vzácné jalovcové louky, na lukách či v lesích jsou velké mohyly z nastřádaných kamenů, které připomínají, že tu obyvatelé mívali svá skromná políčka.

Život v horách dokládají také staré chalupy, často solitérní. Jsou tu místa, která voní mateřídouškou a poskytují nádherné výhledy, místa, kde halekavá píseň zní, jak má. To jsou Javorníky na Valašsku.

Putování po javornických chodníčcích je výletem za letním kosením či zimní poutí po kapličkách. Slovo ze studia i z Javorníků s častou obyvatelkou místní starobylé chalupy Pavlou Kramolišovou protíná hudba z Velkých Karlovic a okolí v podání sboru Karlovjanky a souboru Jasénka.

Jedna z několika javornických horských kapliček

Některým nahrávkám vévodí hra a hlas Zdeňka Kapšara – vsetínského buditele folklorního hnutí, který ovlivnil repertoár a styl mnoha muzikantů, stál u zrodu souboru Jasénka, kde oživoval písničky sebrané přímo v terénu. Tak to bylo i v případě karlovského reperotáru, který získal při svém učitelském působení ve Velkých Karlovicích v javornickém podhůří.

Spustit audio

Související