Jak vybrat dobrou mouku radí cukrář Josef Maršálek

Při výběru mouky pro pečení je nejdůležitější, kolik obsahuje bílkovin. Tento údaj by měl být uveden na obalu. Čím je obsah bílkovin vyšší, tím lépe. A kolik to tedy je?

Minimální množství by mělo být 11 g bílkoviny na 100 g mouky. Bílkovina = lepek, který zaručuje, že jsou kynutá těsta taková, jaká jsou, tedy křehká, a piškotové dortové korpusy jsou takové, jaké máme rádi.

Mouku, kterou dneska běžně koupíme v jakémkoliv obchodě, skladujeme vždy na suchém a dobře větraném místě. Mouka nikdy nepatří do vlhkého prostředí, protože pak nasává vlhkost, začne hrudkovatět a to je jeden z důvodů, proč musíme před použitím použít síto a mouku prosít.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.