Jak na těsto ze tří ingrediencí nebo na rychleji hotové kynuté? To prozradí Babské rady

29. září 2023

Věděli jste, že nadýchanější těsto na lívance získáte tak, že do něj přidáte trochu perlivé vody? Babské rady přináší další kulinářské tipy.

Těsto na bramborové knedlíky může být po uvaření doslova oslizlé, předejdete tomu tak, že do vroucí vody na knedlíky dáte nejprve malou kuličku těsta a necháte ji chvíli povařit. Teprve potom vkládáte knedlíky, ty budou na povrchu krásně hladké. A když už jsou knedlíky hotové, ještě teplé je potřete olejem, půjdou potom i snadněji krájet.

Jak si jednoduše připravit rychlé těsto? 500 g polohrubé mouky, 250 ml piva a celé změklé máslo nakrájené na kousky. Vše se smíchá a zpracuje do těsta, které můžete použít na slaný nebo sladký závin.

Kynuté těsto vzejde rychleji, když ho na 3 minuty dáte do mikrovlnné trouby, nebo mísu s ním postavte na hrnec s horkou vodou. Chcete-li ho mít nadýchané, použijeme místo mléka smetanový jogurt.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.