Instrumentální Duo GraŽ

24. listopad 2021

Lubomír Graffe a Jaromír Žižka v rozhlasových nahrávkách. Duo GraŽ přistupuje k muzice tvárně – někde se dokážou stylově držet tradice, jinde autorsky vynalézají. Berou si do reperotáru jak lidové písně Moravy, Slovenska či Rumunska, tak francouzské valčíky či jazz.

Tajemná šifra GraŽ vychází ze jmen houslisty Lubomíra Graffeho a akordeonisty Jaromíra Žižky. Zatímco Graffe holduje jako hlavnímu žánru fokloru, Žižka je rozkročen mezi lidovou hudbou, world music, jazzem a hudbou vážnou.

V roce 2020 natočili na rozhlasové půdě několik profilových nahrávek. Rok na to se za hudebním životem v rozhovoru s redaktorkou Anežkou Heinzlovou ohlíží Lubomír Graffe. Přináší svědectví o lásce k slovenské a rumunské muzice, určujících vlivech i profesi učitele hudby.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.