Instrumentální Duo GraŽ

24. listopad 2021

Lubomír Graffe a Jaromír Žižka v rozhlasových nahrávkách. Duo GraŽ přistupuje k muzice tvárně – někde se dokážou stylově držet tradice, jinde autorsky vynalézají. Berou si do reperotáru jak lidové písně Moravy, Slovenska či Rumunska, tak francouzské valčíky či jazz.

Tajemná šifra GraŽ vychází ze jmen houslisty Lubomíra Graffeho a akordeonisty Jaromíra Žižky. Zatímco Graffe holduje jako hlavnímu žánru fokloru, Žižka je rozkročen mezi lidovou hudbou, world music, jazzem a hudbou vážnou.

V roce 2020 natočili na rozhlasové půdě několik profilových nahrávek. Rok na to se za hudebním životem v rozhovoru s redaktorkou Anežkou Heinzlovou ohlíží Lubomír Graffe. Přináší svědectví o lásce k slovenské a rumunské muzice, určujících vlivech i profesi učitele hudby.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.