Na pomezí folkoru a hudby světa

10. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kapela Der Šenster Gob se zaměřuje na romskou, židovskou a další východoevropskou lidovou hudbu
0:00
/
0:00

Jak zní balkánský rap a co se stane, když se spojí východočeská lidovka a jazz? Cestujte přes hranice folkloru až na dálné žánrové obzory!

Od nás až na Balkán, z folkloru do world music. V Česku jsou doma kapely, které se drží lidové muziky a současně ji ozvláštňují a žánrově překračují.

Divadelně-hudební kapela Fekete Seretlek, experimentální Free Balkan Quintet, Korjen s polsko-slovensko-bosenskou trojicí zpěvaček či cestovatelé s dřevěným karavanem Der Šenster Gob.

To jsou uskupení, která se dají považovat za kapely z Prahy, ale jejich členové i hudba jsou z různých koutů světa. Ať už jde o různě tlumočenou romskou, polskou, ruskou, židovskou či balkánskou muziku, základem pro všechny je krajově typický folklor s různou mírou autorského zásahu.

Poslechněte si některé z kolektivů z ranku world music, které se zformovaly v naší metropoli!

autor: Anežka Heinzlová | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.