Hřbitovy mě fascinují, vnímám v nich paměť města, říká etnolog Michal Doležel

4. únor 2021

Máme pro vás pozvánku na méně tradiční procházku. Ústřední hřbitov v Brně patří svou plochou k největším hřbitovům v České republice, byť rozhodně není nejstarší.

Etnologa Michala Doležela, se zeptáme nejen na to, které významné osobnosti nalezly na Ústředním hřbitově svůj poslední odpočinek, ale i na to, jaké skvosty hřbitovní architektury z předních kamenických dílen hřbitov ukrývá. Zastavíme se také u honosných, leč dávno opuštěných hrobů německých obyvatel Brna, kteří byli po válce odsunuti.

„Ústřední hřbitov vlastně pořád objevuju, je natolik velký a pozoruhodný, že tam jde nacházet stále nová zákoutí. Nedávno jsem tam objevil hrob restauratéra prvorepublikového Caipla, jehož dnešní hospodu na Kozí ulici zná snad každý Brňan.“

Z jakého roku pochází nejstarší hrob na Ústředním hřbitově a jak se to má s vojenskými hroby? Jak se liší hřbitovy napříč světem? A existuje hřbitov, který Michala Doležela oslovil nejvíc? Poslechněte si záznam Apetýtu s Jarkou Eliášovou.

autoři: Jarka Eliášová , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.