Hřbitovy mě fascinují, vnímám v nich paměť města, říká etnolog Michal Doležel

4. únor 2021

Máme pro vás pozvánku na méně tradiční procházku. Ústřední hřbitov v Brně patří svou plochou k největším hřbitovům v České republice, byť rozhodně není nejstarší.

Etnologa Michala Doležela, se zeptáme nejen na to, které významné osobnosti nalezly na Ústředním hřbitově svůj poslední odpočinek, ale i na to, jaké skvosty hřbitovní architektury z předních kamenických dílen hřbitov ukrývá. Zastavíme se také u honosných, leč dávno opuštěných hrobů německých obyvatel Brna, kteří byli po válce odsunuti.

„Ústřední hřbitov vlastně pořád objevuju, je natolik velký a pozoruhodný, že tam jde nacházet stále nová zákoutí. Nedávno jsem tam objevil hrob restauratéra prvorepublikového Caipla, jehož dnešní hospodu na Kozí ulici zná snad každý Brňan.“

Z jakého roku pochází nejstarší hrob na Ústředním hřbitově a jak se to má s vojenskými hroby? Jak se liší hřbitovy napříč světem? A existuje hřbitov, který Michala Doležela oslovil nejvíc? Poslechněte si záznam Apetýtu s Jarkou Eliášovou.

autoři: Jarka Eliášová , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová