Hřbitovy mě fascinují, vnímám v nich paměť města, říká etnolog Michal Doležel
Máme pro vás pozvánku na méně tradiční procházku. Ústřední hřbitov v Brně patří svou plochou k největším hřbitovům v České republice, byť rozhodně není nejstarší.
Etnologa Michala Doležela, se zeptáme nejen na to, které významné osobnosti nalezly na Ústředním hřbitově svůj poslední odpočinek, ale i na to, jaké skvosty hřbitovní architektury z předních kamenických dílen hřbitov ukrývá. Zastavíme se také u honosných, leč dávno opuštěných hrobů německých obyvatel Brna, kteří byli po válce odsunuti.
„Ústřední hřbitov vlastně pořád objevuju, je natolik velký a pozoruhodný, že tam jde nacházet stále nová zákoutí. Nedávno jsem tam objevil hrob restauratéra prvorepublikového Caipla, jehož dnešní hospodu na Kozí ulici zná snad každý Brňan.“
Z jakého roku pochází nejstarší hrob na Ústředním hřbitově a jak se to má s vojenskými hroby? Jak se liší hřbitovy napříč světem? A existuje hřbitov, který Michala Doležela oslovil nejvíc? Poslechněte si záznam Apetýtu s Jarkou Eliášovou.
Související
-
„Hroby navždy“ se staly legislativním oříškem
Čtyři stovky hrobů na brněnském Ústředním hřbitově by mohly nést označení „hrob navždy“. Správa hřbitova je nemůže zrušit, i když za ně nikdo neplatí a nikdo je neudržuje.
-
O opuštěné hroby na brněnském Ústředním hřbitově se budou starat dobrovolníci
O dvě desítky opuštěných, ale umělecky cenných hrobů na Ústředním hřbitově v Brně se v příštích týdnech začnou starat dobrovolníci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?