Hanácký bál

Prostějov, Olomouc, Kroměříž, Přerov, Vyškov, Tovačov, Litovel... Prostě Haná, jedna z nejslunečnějších, nejrovinatějších, nejúrodnějších a tudíž nejbohatších částí Moravy, což se v průběhu staletí odrazilo nejen v podobě krojů, melodice písní, stylu tanců a svérázném dialektu, ale i v povaze samotných Hanáků, o nichž kolují historky ne nepodobné těm o Skotech a jejich harpagonství.

Jací jsou ale Hanáci ve skutečnosti? Jak je to s jejich vztahem k majetku, opatrností a pověstnou spořivostí? Jaké písně, tance a zvyky zděděné po svých pradědech Hanáci dodneška uchovávají? A jak to vypadá na pravém hanáckém bále? Zjišťovala Markéta Ševčíková.

autor: mše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...