Ekologové shánějí vodu pro opětovné naplnění největšího moravského rybníka
Hladina Nesytu klesla kvůli opravám stavidla, největší rybník na Moravě však nemá přirozený způsob, jak jeho prostor rychle znovu zaplnit.
Rybník Nesyt u Hlohovce je závislý na dešťových srážkách. Rybáři o něm mluví jako o nebesáku, tedy o rybníku bez přítoku. Potok Včelínek, na němž leží, je svou vydatností zanedbatelný. Dominantním zdrojem vody zůstávají deště.
Rybník má ve správě Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Její vodohospodář Vlastimil Sajfrt situaci nehodnotí zatím jako kritickou, je ale třeba zajistit přísun alespoň takového objemu vody, který se z rybníka ztrácí přirozeným odparem.
Dvě trasy pro dopravu vody do Nesytu
Možnosti, jak přivést vodu do Nesytu uměle, jsou dvě. Pomoci by mohly zemědělské závlahové kanály z nádrže Nové Mlýny. Jedna z větví je přivedena přímo k rybníku a podle Sajfrta „stačí jen otočit kohoutem“. Jenže závlahy slouží primárně pro zemědělské plochy a do Nesytu by tak voda mohla proudit pouze v časech, kdy ji nebudou potřebovat zemědělci. Navíc ochranáři musejí získat z dotací peníze na to, aby zaplatili využití kanálů.
Druhou variantou je přivedení vody opět závlahovým systémem z novomlýnských nádrží, ovšem otevřeným kanálem jiné větve. Ten prochází v těsné blízkosti národní přírodní rezervace Slanisko. Ochranáři musí vyhodnotit, zda by voda z Dyje, která má odlišné chemické vlastnosti, nezředila slanější prostředí v rezervaci. Tím by totiž mohly být ohroženy slanomilné druhy chráněných rostlin.
Jaké řešení zvolí a proč je nebezpečné, aby hladina Nesytu zůstala na současné úrovni? Co by to znamenalo pro ryby? Více v pořadu Host Dne na Moravě s Vlastimilem Sajfrtem.
Související
-
Nesyt odhalil břehy. Lednickým rybníkům by měla se suchem pomoct voda z řeky Dyje
Správa chráněné krajinné oblasti Pálava připravuje spolu s Povodím Moravy projekt na další přívod vody do lednických rybníků. Ty dlouhodobě trápí sucho.
-
Mírné a suché zimy posledních let svědčí hrabošům. Zemědělci dostanou příspěvek na jejich likvidaci
„Když dojde ke kalamitnímu přemnožení, tak predátoři s tím už nedokážou nic udělat.“ Mírná zima podpořila přemnožení hrabošů polních a zemědělci se opět bojí velkých škod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.