Dynastie tkalců Kubákových ze Strmilova

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta

Oblast kolem Jindřichova Hradce bývala v dávné historii Mekkou tkalců - ležela totiž na důležité obchodní stezce mezi Prahou a Vídní a pěstoval se tam kvalitní len. Nejvíc tkalců se usadilo už v 17. století v městečku Strmilov, kde si dokonce založili cech.

Tkalcovských dílen ale ubývalo, až zbyla poslední: tkalcovna rodu Kubákových, která ve Strmilově nepřetržitě funguje od roku 1870 a kde se tkalcovské řemeslo předává z otce na syna. Kubákových tkalcovna je historická i proto, že se v ní tká na historických a dodneška funkčních strojích.

Otec Zdeněk a syn Filip si domácí českou vlnu sami spřádají a vyrábějí z ní deky, přehozy a plédy, ze lnu tkají lůžkoviny, ubrusy a prostírání. Za udržení tradice dostal Zdeněk Kubák od ministerstva kultury titul "nositel tradice lidového řemesla". Jejich vlněné deky byly navíc letos nominovány na designérskou cenu Czech Grand design v kategorii výrobci roku. Za tajemstvím tkalcovského stavu se do Strmilova vydala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová