Desítky lidí zahradničí v ulicích Brna. Radnice Brno-střed je vyzývá k adopci záhonku

22. květen 2018
Tenhle malý záhonek adoptoval malý Damian. Zalévat ho chodí s maminkou.

Pouliční zahradníci v centru Brna mají zelenou. Pokud chtějí v ulicích třeba mezi chodníkem a zaparkovaným autem vysázet strom, keř nebo nějakou květinu, radnice Brna-středu je v tom podporuje.

Od letošního jara umožňuje úřad obyvatelům, aby si oficiálně adoptovali záhon a starali se o kus zeleně ve městě. Ideální je, když se zájemci radnici dopředu nahlásí a zaměstnanci odboru životního prostředí jim vše vysvětlí a se vším poradí.

Cestou z Pekařské ulice dolů na Kopečnou, je vidět v dolíku pod svahem dům, který má jednu stěnu obrostlou zeleným břečťanem. Bydlí tady manželé Martin a Jana Špačkovi.

Kromě zelené stěny se snaží přímo na ulici vypěstovat několik stromků akátu. Naproti akátu za ohrádkou, přes chodník, je vidět další záhon, za železným zábradlím ve svahu mezi Husovou a Pekařskou ulicí. „To je záhon, co dělá sousedka. Chodí ho zalévat se svým malým chlapečkem,“ vysvětluje Špaček.

Podporu pouličního zahradničení Špačkovi vítají. Právě břečťan, který zdobí jejich dům padl totiž dvakrát za oběť údržbě veřejné zeleně. „Problém byl v komunikaci. Když to není zakreslené v mapách, tak prostě přijdou chlapíci na jaro a po dvou letech břečťan sesekali úplně ke zdi a muselo to začít růst znovu,“ dodává Špaček.

Na Odbor životního prostředí radnice Brno-střed se o adopci záhonků v ulicích přihlásily desítky lidí.  

„Kolegové z odboru se se zájemci schází na místě a vlastně si říkají, co by tam rostlo, co by tam mohlo být, takže se domlouvají konkrétně. Pokud vím, tak několik desítek zájemců evidují taky Brněnské komunikace nebo Veřejná zeleň města Brna, kteří se do toho programu zapojili také,“ upřesňuje místostarostka Jasna Flamiková ze Strany zelených.

Radnice lidem sázení rostlin v ulicích bez ohlášení nezakazuje, ale je lepší, když se zájemci dopředu přihlásí.

„Kolegové můžou vědět, že příští rok se tam bude konat nějaká rekonstrukce a na to ho třeba upozorní, aby se nestalo, že on bude investovat do sazenic růží a on mu to příští rok někdo rozkope,“ doplňuje místostarostka.

Brno-střed chce své obyvatele tímto programem přimět k tomu, aby se víc starali o okolí, ve kterém žijí. Zároveň lidem doporučují, aby si své záhonky ohraničili nebo mírně oplotili a tím rostliny chránili před posekáním.

Spustit audio

Související