Člověk by si měl vzít určitý čas na všechno, na co se dívá, nejen na mozaiku, myslí si Libor Havlíček

31. červenec 2023

Říká se, že střepy přinášejí štěstí. A právě z malých střípků, skla a dalších materiálů tvoří barevné mozaiky výtvarník Libor Havlíček. „Žijeme v kultuře zraku, což je smysl, který upřednostňujeme. Ale vlastně se na věci moc dobře nedíváme. A pohled mozaikáře na mozaiku začíná u kamene, u jednotlivého kousku. Až potom objevíme jakýsi systém skladby.“

Co ho nejvíce baví na umění, které je původně spojené s orientem? Jak vznikají jeho velké a pestré obrazy, které jsou poskládané ze skla, keramiky a mramoru? A je něčím typická česká mozaika? Poslechněte si Apetýt!

autoři: Lucie Hostačná , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.