Čím více chodů na stole, tím lepší úroda. O vánočních zvycích s etnografkou Martinou Čechmánkovou

22. prosinec 2021

Etnografka Martina Čechmánková je expertkou na zapomenuté lidové tradice spojené s vánočními svátky i přelomem roku. Jaké zvyky provázely v historii svátky oslav narození Ježíška? Čemu lidé věřili a jaké rituály provozovali během magického Štědrého dne? Nebude chybět pozvání do skanzenu Rochus v Uherském Hradišti, do nejmladšího etnografického muzea v přírodě u nás.

Spustit audio

Související

  • Moravské koledování

    Vánoce se přiblížily téměř na dotek, nalaďte se na vánoční notu v lidovém duchu. Písně především z Horňácka a Brněnska vybírá a slovem provází Anežka Heinzlová.

  • Advent na Horňácku

    Jak probíhal v minulosti advent na Horňácku? To prozradí Marie Hvozdecká.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.