Čeština je národní modla a ne všichni si s ní chtějí hrát, říká autor Hacknuté češtiny

1. březen 2019

Martin Kavka je novinář a copywriter, který deset let sbíral nově vzniklá slova do slovníku dnešní neortodoxní mateřštiny. Přes tři tisíce nových často úsměvných novotvarů pak sepsal v knize Hacknutá čeština.

Kde se vzal nápad?

„První impuls na knížku přišel před deseti lety při vzniku webu čeština 2.0. Tehdy jsem v tramvaji zaslechl slovo, které jsem neznal a začal jsem zkoumat, co by to slovo mohlo znamenat. Nová slova jsem si postupně zapisoval do notýsku a po debatě s kamarády se rozhodl, že je zveřejníme na webu. Za deset let se tam nashromáždilo 11 000 výrazů. S nakladatelstvím Jan Melvil Publishing jsme se dohodli na vydání knížky, kam se nám vešlo asi 3 000 slov,“ popisuje cestu ke knize Hacknutá čeština jeden z autorů Martin Kavka.

„Převážná většina slov vzniká v písemné podobě, je to dáno snahou o jazykovou úspornost. Snažíme se říct složitější informaci, co nejkratším způsobem nebo takto popsat i celou situaci,“ vysvětluje Kavka.

Kolem jakých témat se slovník točí? Co na to jazykovědci? Co to je krkavá voda, dortovné, snaženka, krachonoš nebo leštěnka? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...