Čeští kardiologové spojili síly s Mayo Clinic. Naučí se od nich využívat umělou inteligenci v diagnostice
Čeští kardiologové získali silné partnery pro boj s kardiovaskulárními nemocemi. Dohodli se na spolupráci s kolegy z americké Mayo Clinic, která je dlouhodobě hodnocená jako jedna z předních světových center v oblasti kardiovaskulární medicíny. Součástí spolupráce bude kromě klinického výzkumu a stáží lékařů také podpora vzdělávání veřejnosti v oblasti prevence kardiovaskulárních onemocnění.
„U nás máme velice vysoký výskyt kardiovaskulárních onemocnění v populaci. Podle údajů Evropské kardiologické společnosti výskyt kardiokovaskulárních onemocnění v České republice je druhý nejvyšší v celé Evropské unii, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Velice závažné je i to, že nám extrémně narůstá u mladé populace (včetně dětí) výskyt rizikových faktorů jako je obezita, kouření, konzumace alkoholu, nezdravý životní styl. To je časovaná bomba, pokud se nám to nepodaří dostat pod kontrolu,“ vysvětluje Tomáš Kára, jeden z iniciátorů projektu.
Čtěte také
Spolupráce českých a amerických kardiologů by ale měla být přínosná pro obě strany, protože čeští kardiologové mají v zahraničí velmi dobrou pověst. „Jsem nesmírně vděčný, že mohu pracovat jako kardiolog v České republice. Díky obrovskému úsilí kardiologické společnosti, všech lékařů a sestřiček se u nás řadí kardiologická péče k nejlepším na světě. Například v léčbě akutního infarktu myokardu patříme ke světové špičce,“ dodává kardiolog Tomáš Kára.
Americká strana může naopak českým lékařům zprostředkovat některé nové technologie. Doslova revoluční může být využití umělé inteligence v léčbě kardiovaskulárních onemocnění. V rámci projektu má být také vydána kompletní edice populárně naučných knih Mayo Clinic pro širokou veřejnost. První takto vydanou publikací je kniha Jak žít déle a cítit se mladší od Stephena Kopecky z Mayo Clinic.
Související
-
Intenzivní fyzické aktivitě věnujte maximálně dvě a půl hodiny týdně, varuje kardioložka
Jaro láká k aktivitám, které mohou být zdravé nejen pro naši psychiku, ale i srdce. Doporučuje je také lékařka Eva Kociánová, propagátorka projektu Srdce v hlavě.
-
V hlavní roli srdce. Jak čeští lékaři a zdravotníci zachraňují kardiovaskulární onemocnění?
Jak vypadá výjezd záchranky k infarktu? Co obnáší bypass srdce a jak se žije po infarktu? Poslouchejte seriál od pondělí do pátku v 8:50.
-
Kardioložka Lenka Špinarová: Člověk sám v medicíně nic nezmůže, musí mít tým a podporu
Při příležitosti Světového dne srdce jsme přivítali ve studiu kardioložku Lenku Špinarovou. Jakým způsobem se její obor díky moderním technologiím posouvá vpřed?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka