Kardioložka Lenka Špinarová: Člověk sám v medicíně nic nezmůže, musí mít tým a podporu

29. září 2021

Při příležitosti Světového dne srdce jsme přivítali ve studiu renomovanou kardioložku Lenku Špinarovou. Jakým způsobem se její lékařský obor díky moderním technologiím posouvá vpřed?

„Kardiologie udělala za poslední roky veliký skok. To, co jsme se učili v učebnicích, už je vlastně pravěk,“ srovnává Špinarová. „Od té doby přibyly léky, je tu obrovský rozvoj přístrojové techniky, nové metody. Jsem ráda, že jsem u toho mohla být, od roku 1985 jako absolventka až po současnost.“

Čtěte také

S neustálým vývojem v oboru musí člověk pořád studovat a učit se nové věci. „Nemůžu dopustit, abych na tom byla hůř než lékaři, kteří se chystají k atestaci,“ směje se kardioložka. „Když člověk cvičí mozek, tak oddaluje nástup senilní demence.“

Čerstvě šedesátiletá Lenka Špinarová říká: „Jak věk přibývá, člověk bilancuje a klade si otázku: ‚Udělal jsem to správně, rozhodl bych se jinak?‘ Nejednou jsem si tu otázku položila a musím říct, že bych se rozhodla zase pro medicínu. Líbilo se mi, že do ní nebyla zamíchaná žádná politika. A tak pro mě zvítězila medicína, která byla pro všechny stejná. Bavila mě ale i historie a jazyky.“

Čtěte také

I duševní zdraví je pro naše srdce důležité. „Je dobré mít rodinu a v ní zázemí. A druhá věc, aby člověk pracoval v příjemném kolektivu, kde si lidé pomáhají. Potom chodí do práce rád – na tohle jsem měla obrovské štěstí. Díky mým kolegům jsem to dotáhla v kariéře takhle daleko, protože sám člověk v medicíně nic nezmůže, musí mít podporu a tým,“ říká odbornice na srdeční selhání a transplantologii.

Jaké to bylo, když viděla poprvé lidské srdce? Kdy během dne nejčastěji přichází infarkt? Jaké jsou rizikové faktory pro srdce? Jak si dobíjí Lenka Špinarová baterky? Poslechněte si celý rozhovor!

autoři: Jarka Vykoupilová , lop | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související