Český prohřešek? Množství věcí, se kterými se nedokážeme rozloučit, míní organizátorka domácností
Už jako malá holka měla ráda ve svých věcech pořádek a řád. A tak se Erika Kusáková před čtyřmi lety stala odbornicí na organizaci pořádku v domácnosti. „V USA jsem se s touhle službou seznámila a kamarádka mi radila, ať s tím začnu,“ popisuje své začátky. S čím podle ní Češi bojují nejvíc? „Určitě množství věcí a to, že se s nimi nedokážeme rozloučit. Nejde třeba jen o fotky, ke kterým se vážou emoce, ale i o hrnky, lžičky nebo trička,“ vysvětluje Kusáková.
Související
-
Proč je méně více? Jak na kvalitnější život pomocí minimalismu. Mistrovský kurz Veroniky Bernard
Minimalismus sice začíná od snížení počtu hmotných věcí, které člověk vlastní, ale promítá se i do vztahů s ostatními lidmi. A vede tak k lepší duševní pohodě.
-
Přece se to nevyhodí! Kolik věcí potřebuje člověk ke spokojenosti a jak se zbavit zbytečností?
„Minimalismus znamená mít méně věcí a zároveň jich méně chtít. Není to odpírání, nežiji jako mnich jen s meditační podložkou a miskou na rýži.“
-
Domácí práce a péče není jen praní a vaření. Projekt Férová domácnost mluví o zažitých stereotypech
„Poslední kapka byla zkušenost s pandemií. Většina práce v domácnosti a péče o děti padla na bedra žen,“ říká zakladatelka projektu Férová domácnost Martina Dvořáková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.