Brno se vložilo do hry o důstojné Janáčkovo muzeum, cenné listiny ohrožuje vlhkost a plíseň
Po desítkách let sporů se konečně rýsuje řešení pro památník skladatele Leoše Janáčka v Brně. Do jednání se vložil magistrát města.
Brnu se zřejmě po desítkách let dohadů podaří zajistit důstojné muzeum skladatele Leoše Janáčka, od jehož narození letos uplynulo 170 let. Skladatele ve městě připomíná památník, který je ale ve špatném stavu. Vlhkost a plíseň ohrožuje i skladatelovy rukopisy zapsané na seznamu UNESCO. Magistrát se proto nedávno vložil do dlouholetých debat mezi vlastníky domu a provozovateli muzea, aby problém vyřešil.
„Teď jsme v tom UNESCOvém archivu Leoše Janáčka a slyšíte tady odvlhčovač, který tady musí běžet, abychom vůbec tady udrželi nějakou snesitelnou vlhkost a všechno nám zde nezplesnivělo,“ říká Muzikolog Jiří Zahrádka z Moravského zemského muzea, který se stará se o Janáčkův archiv i památník ve dvou budovách.
Muzeum zvažovalo, že archiv kvůli tomuto stavu přestěhuje, ministerstvo kultury už na to loni vyčlenilo jeden milion korun. Stěhování cenných rukopisů ale zřejmě nebude nutné. Do řešení desítky let trvajících jednání o tom, komu bude památník patřit a kdo ho opraví, se vložila primátorka Markéta Vaňková z ODS, která uvedla: „Nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že se nám podařilo najít řešení. My jsme dlouhodobě jednali s biskupstvím, což je vlastník předmětné nemovitosti, o možnosti koupě té budovy. Ale ta jednání byla neúspěšná. Mně se v posledních měsících podařilo najít s panem biskupem společnou řeč.“
Biskupství prostory pronajímá Moravskému zemskému muzeu, společně dohadují o to, kdo má dům opravit. Nakonec to zřejmě udělá Brno. Magistrát biskupství nabízí školní budovu v Jánské ulici v historickém centru města. Církev by tam školu provozovala. Památník chce město získat pro sebe a společně s muzeem zajistit jeho opravy. Biskupství celou věc zatím víc nekomentuje.
Snahy o vzniku důstojného Janáčkova muzea optimisticky směřují k roku 2028, kdy uplyne sto let od skladatelova úmrtí a v plánu jsou velké oslavy.
Související
-
Bohatá historie, meziválečná krize i nová éra. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně slaví 150 let
Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně je ozdobou jihomoravské metropole už sto padesát let. Patří mezi deset nejstarších institucí tohoto typu na světě.
-
Park roku 2023: Moravské náměstí. Od památníku přes pěticípou fontánu až k místu, kde lidé tráví čas
„Změna, 21. století a velkorysost. Vykročili jsme mimo to obvyklé, jak se u nás veřejná prostranství nebo parky rekonstruují,“ říká o proměně „Moraváku“ Jana Šimečková.
-
Vila je hotová, zahrada na jaře. Skončila nákladná rekonstrukce secesní Arnoldovy vily
V Brně skončily opravy secesní Arnoldovy vily. Náročná rekonstrukce památky stála 130 milionů korun. Dům stojí v sousedství vil Tugendhat a Löw-Beer.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Sebevražedná mise.‘ Jak se Ukrajinci obojživelnými operacemi snaží prolomit ruské pozice na Dněpru
-
Když do toho Trump bouchne, nemusí ze světové ekonomiky zůstat kámen na kameni, říká Švihlíková
-
Český legionář: Někdy si voják lehl a už se neprobudil, umrzl. Nevěřím, že v zimě začne na Ukrajině ofenziva
-
OVĚŘOVNA: Česko není podle OSN stát, ale soukromá společnost. ‚Holé nesmysly,‘ říká děkan