Boj za rovnoprávnost a sociální spravedlnost nikdy nekončí, říká publicistka o historii a významu MDŽ
Mezinárodní den žen, který připadá na 8. březen a v českém kalendáři je od roku 2004 významným dnem, byl už v době první republiky spojený s levicovou politikou a také s feministickým hnutím.
V českých zemích je vnímaný především jako svátek, který zneužila čtyřicetiletá komunistická totalita. Rozhlasový archiv nabízí mnoho záznamů, které kolorují někdejší komunistické oslavy MDŽ u nás. Měly několik rovin. Ta oficiální oslavovala ženu jako pracující budovatelku socialismu a bojovnici za mír. Nicméně pro většinu společnosti to byla oslava ženství v té nejtradičnější podobě. Právě tak tento den část veřejnosti slaví dodnes.
Podle brněnské socioložky Lucie Jarkovské ale k oslavě tradičního ženství prostřednictvím tohoto svátku sklouzl totalitní režim až v době normalizace. „50. léta byla na jednu stranu dobou velkých represí, ale díky důrazu na emancipaci přinesla například narovnání práv žen na práci nebo narovnání práv dětí z mimomanželských svazků.“ Na počátku MDŽ, svátku mezinárodně uznaného OSN v roce 1975, stály ženy, které i přes nepřízeň společností, v nichž žily, bojovaly za svá práva a rovnoprávnost.
„Boj o rovnoprávnost není lineární. Nemůžeme se dopracovat k nějakému zákonu a říct, že teďka to skončilo a už nemusíme usilovat o něco většího. I to musíme udržovat, a proto je tady i MDŽ – každý rok si musíme připomínat, že ta práva jsou křehká,“ doplňuje publicistka a feministická aktivistka Maja Vusilović.
Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?
Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.
Jak se komunistický režim v někdejším Československu na ženy prostřednictvím MDŽ díval? A co Mezinárodní den žen připomíná? Odpovídá brněnská socioložka Lucie Jarkovská z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity a publicistka a aktivistka Maja Vusilović z feministického a queer kolektivu Sdruženy.
Související
-
Apolena Rychlíková: O čem ženy sní? MDŽ připomíná, kolik má ČR v oblasti rovných práv před sebou
V polistopadové České republice se 8. březen, den, kdy si mezinárodně připomínáme stávku newyorských švadlen v roce 1908, netěšil příliš velkému přijetí.
-
Životní lásku obětovala boji za práva žen. Zemřela na popravišti. Osudové ženy: Františka Plamínková
Coby učitelka ženy vzdělávala. Později se jako politička zasloužila o rovné volební právo pro ženy a zrušení celibátu učitelek. Ač inteligentní a krásná, nikdy se nevdala.
-
Má smysl slavit MDŽ? Musíme víc pracovat na rovnoprávnosti žen, tvrdí šéfka Gender Studies
Mezinárodní den žen (MDŽ) se opět „vrací na scénu“. Odpůrci tvrdí, že je poznamenaný ideologií, zastánci zdůrazňují, že ještě svůj účel nesplnil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.