Bílý ocet: Nezbytný pomocník na odmašťování i leštění. V čem je lepší než ten klasický?
Bílý, nebo klasický ocet? Ve většině babských rad se doporučuje používat bílý ocet. Na rozdíl od toho klasického neobsahuje cukr a má obvykle koncentrovanější složení.
Kyselina octová v něm bývá v množství 10 %. To znamená, že očista touto variantou nezanechává žádné barevné stopy a je účinnější. Cenově je dražší, ale nemá tak silné aroma. Někdy se mu říká bezbarvý ocet. Je skvělý pro odmašťování, dezinfikování, odstraňování zápachu i vodního kamene, pro čištění a leštění skleněných a nerezových ploch. Zředěný pomáhá i na bodnutí hmyzem nebo na spáleniny od slunce.
K vyčištění vnitřku pračky nalijte bílý ocet do přihrádky na prací prostředek a zapněte naprázdno jeden cyklus s teplotou nejméně 60 ˚C. Ocet si poradí s usazenými nečistotami, zbytky prášku i začínající plísní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.