Baron Trenck nebyl jednobarevná postava, naopak byl renesanční člověk, vysvětluje spisovatel Niedl
Autor knižní série o slavném vojevůdci, který našel místo posledního odpočinku v Brně, zná podrobnosti ze života tohoto válečníka. „Trenck byl vzdělaný člověk. Ovládal velmi dobře pět jazyků a byl odborníkem na Shakespeara,“ popisuje František Niedl. Z jakých zdrojů čerpal, když chtěl tehdejší dobu popsat co nejvěrohodněji? Sympatizuje s hlavním hrdinou nebo ho sám vidí kriticky? A jaká je jeho nejnovější kniha Baron Trenck: Panduři? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Známe vzhled, výšku i zranění. Vědci představili výsledky zkoumání mumie barona Trencka
Více než dva a půl roku zkoumali brněnští vědci mumii barona Trencka. Ten je nejslavnějším vězněm hradu Špilberk.
-
Mumii barona Trencka můžete vidět v Brně. V Chorvatsku si ale pamatují jeho krutost i různé legendy
Baron Trenck byl udatný bojovník ve službách Rakouského císařství. V Brně můžete navštívit jeho mumii. A v Záhřebu má svou vlastní ulici: dodnes je tam váženou osobností.
-
Vědci pracují na 3D vizualizaci barona Trencka. Zatím jeho...
K mumii barona Františka Trencka vrátili historici jeho palec. Tělo barokního válečníka je v brněnské hrobce kapucínů po více jak 100 letech kompletní, mumifikované...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.