Abychom si udrželi imunitu, musíme na sebe být přísní, zdůrazňuje vědkyně Koutná

4. květen 2021

Irena Koutná je vedoucí skupiny vědců, kteří v projektu zkoumali lidskou imunitu ve spojení s covidem-19, a to ji za poslední rok přivedlo v mnohem větší míře do médií.

Vědkyní se jako malá stát nechtěla, jak sama říká, „stalo“ se jí to skoro omylem: „V dětství jsem měla loutkové divadlo, věnovala jsem se tanci a herectví, dokonce jsem si zahrála v dětském seriálu. Ale pak jsem se rozhodla studovat medicínu a už jsem u toho zůstala.“

Jejím hlavním oborem jsou buněčné terapie a regenerativní medicína – tedy výzkum, jak použít buňky k léčbě nemocí tam, kde chemické léky už nestačí. Například u nádorových onemocnění, rozsáhlých infekcí a dalších vážných stavů.

Se svým týmem věnuje pozornost také zkoumání imunity a v posledním více než roce především tomu, jak souvisí s onemocněním covid-19. „Jsem například zastáncem toho, že lidé, kteří onemocnění prodělali a mají v krvi měřitelné protilátky, tak očkovaní být nemusí, prodělání nemoci zajišťuje mnohem silnější imunizaci než očkování,“ říká Koutná a doplňuje, že ji mrzí, že celkově nebylo očkování předáno do rukou praktických lékařů. „Ti své pacienty znají a mohli by k nim přistupovat individuálně, posoudili jejich zdravotní stav.“

Jak se co nejlépe starat (nejen) o své zdraví?

Stejně jako u každé nemoci, se kterou se setkáme, má rozhodující roli v tom, jak naše tělo zareaguje, náš imunitní systém. „Pokud imunitní systém nemáme nemocný od narození, tak si sám umí poradit s většinou patogenů, se kterými se v životě setkáváme.“

„Dnešní doba nám umožňuje velice pohodlný život, na který naše tělo nebylo připraveno. Potřebujeme víc pohybu a změnu hygienických návyků, které jsou mnohdy až přemrštěné – tím myslím třeba nadužívání dezinfekčních prostředků na úklid v domácnosti.“

Nejdůležitější je pro zdraví genetická výbava, ale také naše BMI – když velké procento národa bojuje s nadváhou, tak tomu také odpovídá nemocnost. Tuková tkáň velmi zhoršuje naši metabolickou aktivitu, i imunitního systému.

Opatření i další výzkum

Irena Koutná v rozhovoru vyjádřila nesouhlas s některými opatřeními, kterými jsme se museli v posledním roce řídit. „Mnoha aktivním seniorům jsme vzali něco, co teď budou těžko dohánět. To z pohledu našeho zdraví považuji za velkou chybu.“

V současné době se svým vědeckým týmem navazuje na minulou práci, ale chystá také něco nového. „Pokračujeme dál, abychom zjistili, zda bude potřeba každý rok přeočkování proti covidu-19, všechna data analyzujeme, výzkum ještě není u konce.“

I když vědecká práce vyžaduje plné nasazení, umí si docentka Koutná najít čas i na to, co jí dělá radost. „Umím se radovat z maličkostí! Nedávno mi udělal obrovskou radost cyklovýlet po jižní Moravě kolem Mušovských jezer, kde jsme se s přáteli zastavili i na sklenku dobrého vína.“

Spustit audio

Související

  • Host Dne na Moravě: Irena Koutná

    Jak dlouho účinkuje vakcína proti koronaviru? Je dobré prodlužovat interval mezi dávkami? To je část otázek, které si ve výzkumu klade tým vedený Irenou Koutnou.