Zpěvačky z Březové
Zaposlouchejte se, co z Březové nabízí rozhlasový archiv i současné nahrávky a vnořte se do příběhů těchto neviditelných lidových umělkyň. Pořad připravila Anežka Heinzlová.
Na úpatí vrchu Velkého Lopeníku dlí v náruči bělokarpatské přírody dědinka Březová. V jejím okolí se nachází lokality s vzácnými vstavači, lidé sem chodí na proslulou březovskou kyselku. Mezi místní poklady nevyčíslitelné hodnoty patří březovské lidové písně.
Odlehlost Březové a baladické či svatební písně, které zpívaly místni ženy, kdysi přílákaly i skladatele Leoše Janáčka. Styl přednesu i samotné písně ho velmi uchvátily, považoval je za jedny z nejhezčích moravských lidových nápěvů.
V dalším vydání pořadu Na pěknú notečku uvádíme ukázky Františky Vaculové, která nazpívala několik písní v roce 1979 a také přetlumočila vzpomínky svojé švagrové, zvané Kača Žajglé – jedné z hlavních zpěvaček, podle kterých Janáček zapisoval březovské písně.
Z historie se ozývají ještě hlasy Františky Ševčíkvé, Františky Benešové a Dagmar Machalové z roku 1955. Dagmar Machalová, provdaná Klímová, je žijící pamětnicí. Podařilo se ji vypátrat na základě uveřejnění její archivní nahrávky v pořadu Na pěknú notečku. Od roku 1955 nahrávku nikdy neslyšela, až nyní. V pořadu zazní útržky z rozhovoru s Dagmar Klímovou z května 2021. Sbor Spjevulenky ze sdružení Kopretina reprezentuje březovský zpěv současnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.