Zpěvácký bohatýr Luboš Holý se narodil před 90 lety

21. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy I přes zdravotní obtíže přichází na pódium oslavenec - pan Luboš Holý

Luboš Holý by letos oslavil 90. narozeniny. Pojďme na něj vzpomenout prostřednictvím písniček z archivu Českého rozhlasu.

Na Horňácku není o dobré zpěváky nouze. Mezi nimi vyčnívají ti s výrazným pěveckým projevem i zajímavou osobností. Jedním z takových byl muž velkého srdce a hlasu Luboš Holý.

Tento všestranně nadaný člověk by 21. listopadu oslavil své 90. narozeniny. Celosvětově uznávaný zvěrolékař, který je v kruhu folklorních nadšenců znám zejména jako zpěvák, jehož kariéra začala a byla po mnoho desítek let spojena mimo jiné s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů (BROLN).

Luboš Holý (1930-2011) se narodil v horňácké vesnici Hrubá Vrbka v muzikantské rodině jako starší bratr Dušana Holého, taktéž známého zpěváka lidových písní. Oba bratři byli od dětství formováni rodinným prostředím (rodiče ve svých synech uvědoměle pěstovali zájem o místní lidovou kulturu) a také existencí dvou vyspělých kapel přímo v rodné vesnici. Luboš docházel společně s bratrem na Střední školu do nedaleké Strážnice a poté odešel studovat veterinární lékařství do Brna.

V mladí býval také tanečníkem a houslistou. Dokonce zastával post primáše ve své vysokoškolské cimbálové muzice.

V archivu Českého rozhlasu máme s popiskem Luboš Holý mnoho písňových pokladů. Malý zlomek z nich vybrala autorka vzpomínkového pořadu Na pěknú notečku Marie Hvozdecká, se kterou si Luboše Holého, legendu nejen horňácké lidové písně, připomeneme.

autor: Marie Hvozdecká | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...