Zemědělcům na jihu Moravy chybí stovky sezónních brigádníků. Sazenice zeleniny nemá kdo vysázet

Zemědělcům na jihu Moravy kvůli uzavřeným hranicím chybí sezónní pracovníci ze zahraničí. Nemohou kvůli tomu zahájit například jarní sadbu zeleniny. Hrozí proto, že v sezóně jí bude nedostatek. Sazenice jsou navíc už objednané a zaplacené, ztráty tak budou několik miliónů korun.

„Tento týden nám vezou první sazenice z Německa. Sadbu máme objednanou na čtvrt roku na začátek sezóny a objednává se to už před Vánoci, takže nejsem schopni to nějak ovlivnit. Pokud nám ten sadbový materiál připraví a vypěstují, tak nám to dovezou a nikdo se neptá, jestli máme nějaký problém. Musíme to zaplatit,“ popisuje soukromý zemědělec Josef Sklenář. Chybí mu asi 50 pracovníků, kteří měli pomoct se sázením salátů.

Na podzim nic nesklidíme

„Pokud na jaře nezaložíme porosty, na podzim nebudeme nic sklízet. I tak jsme málo soběstační v pěstování zeleniny, kde soběstačnost není ani 30 %. A pokud tady ani to málo nevypěstujeme, tak bude obrovský nedostatek ovoce a zeleniny,“ říká Tomáš Zoufalý, jednatel ZOŠI Agro z Nových Bránic. Pěstuje okurky a papriky, na zahájení sezóny potřebuje asi 500 brigádníků, zatím na ně čeká marně.

Letos nemá na polích kdo sázet, zemědělci se bojí o úrodu

Spolu s Tomášem Pilařem z nedaleké Loděnice zajišťují tři čtvrtiny tuzemské produkce paprik, to je zhruba 9 000 tun. Hrozí, že na trh nedodají ani jednu. „Já doufám, že hned po zajištění zdraví a bezpečí, budou hlavní prioritou potraviny a to, abychom nasytili Čechy. Spoléhat se na zahraniční sousedy a dovoz asi nemá smysl,“ myslí si Pilař.

Pracovní víza

Ministerstvo vnitra podle zemědělců navíc pozastavilo příjem nových žádostí o pracovní víza, brigádníci tak nebudou moct přijet bezprostředně po otevření hranic, ale dále čekat na vyřízení povolení.

„Řešíme ve spolupráci s rektory vysokých zemědělských škol možnost zapojení studentů na pomoc při práci v zemědělství, která je neodkladná a musí se udělat v těchto dnech. Pokud jde o příjem žádostí o víza, oficiálně jsme se obrátili na ministerstvo zahraniční věcí, aby příjem žádostí nadále pokračoval. Následně budeme situaci řešit i s ministerstvem vnitra,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Jednání budou pokračovat i v následujících dnech. Čas vhodný pro zahájení sezóny na polích se ale krátí.

Spustit audio