Ze spolupráce bratří Mrštíků vzešla nejen Maryša. Obec Diváky se díky nim stala jedním z center moravské kultury
Bratři Alois a Vilém Mrštíkové se narodili v Jimramově na Českomoravské vrchovině v rodině ševce a švadleny. Alois v roce 1861, Vilém o dva roky později. Měli ještě další dva bratry. František byl lékárníkem, Norbert překladatelem.
Alois působil jako učitel na jihomoravských školách. Vilém měl původně v úmyslu studovat malířství v Praze, finance to však nedovolily. Začal studovat práva, ale zanedlouho zběhl k literatuře.
Jeho nejznámější samostatné dílo je autobiografický román Pohádka máje, příběh studentské lásky, který je zároveň lyrickou a impresionistickou oslavou krásné moravské přírody.
Alois a Vilém se ve svých dílech zaměřovali na realistický až naturalistický popis života na moravském venkově. Psali každý zvlášť, ale u tvorby na některých dílech se sešli. Z jejich vzájemné spolupráce vznikla divadelní hra Maryša, která se stále pravidelně objevuje na našich divadelních prknech, a částečně i rozsáhlý román Rok na vsi.
S bratry Mrštíky je úzce spojena obec Diváky u Hustopečí, kde oba pobývali a díky jejich aktivitám se Diváky staly jedním z center moravské kultury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka