Zázračný orobinec Ivety Dandové

31. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výrobky z orobince
0:00
/
0:00

Téměř u každého rybníka nebo tůně najdeme orobinec - vodní rostlinu s květy jako doutníky, která pro naše předky znamenala zázrak: oddenky se daly sušit a dala se z nich vyrobit mouka, čerstvé nahrazovaly chřest, suché listy sloužily jako krytina na střechu a na výrobu rohoží, chmýří se používalo do matrací a polštářů.

Především se z něj ale daly plést brašny, boty, tašky, koše atd. Umění pletení z orobince k nám přinesli před třemi stoletími Benátčané a toto řemeslo se uchytilo především v okolí Bakova nad Jizerou a Mnichova Hradiště.

A právě tam žije Iveta Dandová, držitelka titulu „nositel tradice lidového řemesla“ a zároveň jedna z posledních žen u nás, která se pletení z orobince věnuje. A právě v její dílně natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?