„Zavolám zpět přes pevnou linku, ta funguje.“ V Nesvačilce čekají na signál, jeho zesílení operátoři neplánují

Nekvalitní mobilní signál trápí obyvatele Nesvačilky u Brna. Často nemůžou telefonovat uvnitř domů, kvůli hovorům musí chodit ven. Potíže mají zákazníci všech tří velkých operátorů. Ti připouští, že signál uvnitř budov může být horší. Stavět v okolí nový vysílač zatím neplánují. Pomoct by možná mohla místní farnost.

„Měli jsme několik let jednoho operátora. Co jsme se sem přestěhovali, to je asi pět let, tak jsme museli jít chodit volat na dvůr nebo z okna v patře. Protože když nám někdo volal, tak se k nám nedovolal, nebyl signál, neslyšeli jsme se. Manžel to řešil asi třikrát, operátor myslím i vysílal technika, co to tu měřil a říkal, že je všechno v pořádku. Tak jsme operátora změnili a už je to lepší,“ potvrzuje paní Zuzana. A její sousedky u autobusové zastávky na návsi přikyvují.

Problém na úřadě i doma

Vedle stojí obecní úřad. V něm sedí nezávislý starosta Vít Lízal. Na mobil se mu tam člověk skoro nedovolá. „U všech hovorů, co mi přijdou na mobil, řeknu ‚Moment, já vám zavolám zpět přes pevnou linku, ta funguje.‘ Anebo bych musel vyběhnout tady z úřadu na náves a někde tam najít místo u zastávky, stát tam, a tam bychom se možná domluvili. Ale vybíhat ven mě už nebaví,“ namítá Lízal a potvrzuje, že problém nemá jen na úřadě, ale i u sebe doma.

Dotazník pro nespokojené

V srpnu obec vyhlásila místním rozhlasem, že lidé, kteří mají se signálem problémy, můžou přijít k poštovní schránce úřadu vyplnit dotazník. Nesvačilka má asi 300 obyvatel. Podepsat se jich přišla třetina. „Nikoho jsme neobcházeli, nikoho jsme nenutili, ale lidem to asi stálo za to přijít sem. Kdybychom obcházeli domácnosti, nejspíš bychom těch podpisů nasbírali víc. A problém je se všemi operátory, není to jenom jeden,“ listuje Lízal vyplněnými archy v červené složce.

Starosta má problém s O2, paní Zuzana si stěžovala na T-Mobile, jiní mají potíže s Vodafonem. Podle starosty se signál pro volání zhoršuje poslední rok a půl. Internet a data problém nejsou. „Někteří podnikatelé si tady museli i kupovat zesilovače signálu, aby mohli volat z kanceláří z domu,“ dodává starosta.

Stavba vysílačů není v plánu

Obec se na operátory obrátila. Dostala odpověď, že stavba nových vysílačů je drahá a v blízké době se v okolí nechystá. Všechny tři telekomunikační firmy se shodují, že v Nesvačilce je problém se signálem uvnitř.

„Obec vykazuje specifické podmínky pro šíření signálu. Opakovaně jsme se, naposledy v září, pokusili o optimalizaci veškerých nastavení pro šíření signálu a minimalizaci rušivých vlivů, které se projevují zejména na kvalitě LTE sítě. Zhoršená kvalita pokrytí, zejména vnitřního, může být dána zateplením domů a výměnou střech domů,“ vysvětluje mluvčí T-Mobile Kateřina Mikesková.

Vysílač (ilustrační foto)

Jak to vidí operátoři

Podobně to vidí i Vodafone. „Mobilní signál se samozřejmě tlumí a ztrácí například při průchodu zdí a vliv mají materiály použité na stavbu. Tedy je dobré si ověřit, jestli je signál v okolí budovy. Kromě toho je dobré si ověřit, že nejde o nedostatky konkrétního mobilního přístroje, problém může být i v telefonu,“ nabízí vysvětlení jeho mluvčí Ondřej Luštinec.

A do třetice má podobný názor taky O2. „Nejbližší základnová stanice je v Moutnicích, což je cca 2 km daleko. Jde o vysílač na nižší budově, takže dosah signálu je bohužel omezený. Další základnová stanice je u Těšan, je to vysoká věž na kopci, ale do Nesvačilky je to více než 4 km,“ upřesňuje situaci mluvčí O2 Blanka Vokounová.

Čtěte také

Nesvačilka stojí skoro na rovině, 12 kilometrů vzdušnou čarou od Brna. Některé okolní vysílače jsou z obce vidět, ale nestačí. Za místními lidmi jezdí 13 let farář ze sousedních Moutnic René Václav Strouhal. Ten zrovna přihlíží stavbě nové kaple na okraji Nesvačilky a potvrzuje, že v obci je se signálem potíž.

„Když jsem u lidí doma, tak se mi tam nikdo nedovolá, musím vždycky vyběhnout ven. Nepocházím odsud a překvapilo mě, když jsem sem přijel, že takhle blízko od jihomoravské metropole je se signálem problém. Přitom je to jenom Nesvačilka. V okolních Moutnicích a Těšanech je signál bezva,“ kroutí hlavou Strouhal.

Závada vyřešena

Problém přitom ještě nedávno řešily i sousední Těšany, od kterých si Nesvačilka vypůjčila vzor dotazníku o kvalitě signálu v obci. Situace se ale zlepšila po apelech na operátora O2. „Po nějaké době se operátor ozval s tím, že našel závadu na svém zařízení a že se to bude snažit opravit. A vypadá to, že se to pozitivně projevilo, že ty opravy byly provedeny a signál se zlepšil. Alespoň u nás v Těšanech. Nevím, jak v okolních obcích,“ přikyvuje těšanský starosta Miroslav Zborovský z KDU-ČSL.

Lepší signál by mohl být v Nesvačilce díky nové kapli

Čekám na signál

Když se na kraji Nesvačilky farář Strouhal dívá do výšky na rostoucí kapli Panny Marie Bolestné, o jejíž vznik poslední roky usiluje, napadá ho myšlenka, která by mohla pomoct. „Bavili jsme se o tom s jedním naším farníkem. Bývá to tak na některých kostelích a kaplích. Mohli bychom operátorům nabídnout naši věž, aby zase oni mohli nabídnout lepší signál. Teď je v to jednání jedné telekomunikační firmy s operátory, tak uvidíme, jak to dopadne,“ přemítá Strouhal.

Jestli bude pětadvacet metrů vysoká věž kaple operátorům stačit a vyhovovat, to se zatím neví.

Kde operátoři posilují signál

Vodafone, O2 a T-Mobile letos posílili signál na desítkách míst v Česku. Přímo na jihu Moravy to bylo třeba ve Viničných Šumicích na Brněnsku a Uherčicích na Břeclavsku. V blízké době chce T-Mobile zlepšit pokrytí v brněnských Maloměřicích. Novou základnovou stanici chce ještě do konce roku stavět O2 v Podolí u Brna. Všichni tři operátoři připouští, že i když mají skoro 100% pokrytí signálem v Česku, jsou oblasti, kde je to obtížné. Zpravidla jde o místa s těžko přístupným terénem, chráněné přírodní oblasti anebo místa památkově chráněná.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio