Vzpomínka na Slovácký rok v Kyjově

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta

Nejstarší a nejvýznamnější národopisná slavnost v České republice, která už 100 let přivádí do Kyjova tisíce příznivců folkloru, to je Slovácký rok. Je to přehlídka překrásných krojů, písní a tanců a také hrdosti Moravského Slovácka a všech regionů, které do této starobylé a etnograficky velmi specifické oblasti patří.

Jací jsou vlastně moravští Slováci? Proč se nejkrásnější kroje, písně a zvyky včetně Jízdy králů zapsané na seznam UNESCO dochovaly právě v tomto koutu naší republiky? Do Kyjova se to vypravila zjistit Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.