Výzkum vědců z Mendelovy univerzity potvrdil jedinečnost vinice Šobes. Zapíše se na seznam UNESCO?
Vinice Šobes v Národním parku Podyjí patří mezi světové unikáty, potvrdil to výzkum vědců z Mendelovy univerzity. Přírodní podmínky panující v oblasti se výrazně odlišují od ostatních viničních tratí.
Kombinace nadmořské výšky, sklonu svahu i jeho orientace na jih přejí ideálnímu zrání hroznů. Práce má podpořit snahu o zápis vinice na seznam světového dědictví UNESCO.
„Vzájemná vztah topografie vinice a přímého slunečního záření vytváří v tomto místě zcela optimální podmínky pro aromatickou vyzrálost bílých odrůd, můžeme vyzdvihnout i blízkost řeky Dyje, což má také vliv na kvalitu hroznů podobně jako je tomu například u Balatonu v Maďarsku,“ říká mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.
Umístění v krajině, to dělá z vinice přirozenou dominantu oblasti. „Řeka Dyje, která vinici obtéká, má také vliv. Dalším plusem je to, že se vinice nachází v poměrně uzavřeném údolí,“ vysvětluje autor studie Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity.
Související
-
Vědci z Mendelovy univerzity dokumentují přibývající plastový odpad v Moravském krasu
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně dokumentují plastový odpad v jeskyních v Moravském krasu. V posledních letech tam nepořádku přibývá.
-
Lesníci Mendelovy univerzity v okolí Brna vysadí půl miliónu nových stromů, pomáhají i studenti
Lesníci Mendelovy univerzity vysází do konce dubna asi půl miliónu nových stromů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.