Výstava v brněnském Domě umění

12. září 2006

Nebývá obvyklé, že se český umělec středního věku představuje náhledem na všechny důležité etapy své tvorby, a nikoli jen tematickým výběrem. Rozsáhlou retrospektivu s názvem Soft Spirit má v těchto dnech v brněnském Domě umění olomoucký výtvarník Vladimír Havlík. Na konci 70. let začínal jako akční umělec, věnoval se autorské knize a vizuální poezii, poté vytvořil pozoruhodné kreslířské dílo a navázal malbou, inspirovanou půdorysy chrámů.

"Vytáhnout na světlo 30 let staré věci není jednoduché. Spousta věcí byla uložena u rodičů na půdě v krabicích. Člověk si najednou uvědomí kolik času za tu dobu uběhlo." Říká autor výstavy Vladimír Havlík.

Všechna vystavená díla jsou rozdělena do několika tématických okruhů. "Nakonec jsme zvolili v podstatě lineární časovou osu. Takže výstava začíná v malém sále věcmi z přelomu 70. a 80. let, dále jsou zde k vidění kresby a potom jsou sály po roce 1989 čili malba." Dodává olomoucký výtvarník Vladimír Havlík.

"Nejvíce mou tvorbu ovlivnila katolická výchova a přestěhování do města." Říká Vladimír Havlík. Část výstavy je věnována také vizuální poezii.

autor: gaj
Spustit audio