Výstava Igráčků ve Velehradě má unikát: figurky Cyrila a Metoděje

13. červenec 2017
Igráčci na výstavě ve Velehradě

Stovky plastových panáčků jsou k vidění ve Velehradě. A mezi nimi i naprosté unikáty.

V Turistickém centru Velehradu na Slovácku ode dneška vystavují stovky plastových Igráčků. Expozice nabízí pohled na vývoj tradiční české hračky od sedmdesátých let do současnosti.

Výhradně pro tuto příležitost nechal kurátor výstavy Zdeněk Rauš vyrobit speciální figurky.

„Jeden pán se zaobírá předěláváním Igráčků na různé postavičky. U nás padla volba na Cyrila a Metoděje. Tyto postavičky jsou originál, jen ty dvě a jiné nikdy už v tomto stylu nevzniknou,“ upozornil.

Igráčci Cyril a Metoděj.

Figurka plastového panáčka, který představuje konkrétní profesi i s jejími nástroji, vznikla v roce 1976 díky přátelství Jiřího Kaliny, který figurku vytvořil, s „otcem Playmobilu“ Hansem Beckem.

Základní stavební materiál Igráčků.

Několik let spolu o podobné figurce diskutovali a řešili i různé konstrukční potíže figurky. Nakonec figurka Playmobilu i Igráček spatřili světlo světa ve stejný rok, design Igráčka se v průběhu sedmdesátých let proměnil.

Jak se měnila podoba postavičky i loga v průběhu desetiletí.

Až do roku 2006 hračku, která v současnosti existuje ve více než 160 variantách, vyráběl podnik Igra, po čtyřech letech získala ochrannou známku firma EFKO-Karton. Původní koncept rozpracovala a rozšířila o další druhy hraček.

Igráčci kam se podíváš.
Na výstavě jsou k vidění i další výrobky firmy, která Igráčka vyrábí.