Vyrobte si fialkový sirup, radí otec Pleskač

Fialky poslouží pro výrobu sirupu, který pomáhá na odkašlávání.
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fialky poslouží pro výrobu sirupu, který pomáhá na odkašlávání.

Proč sbírat fialky, podběl a sedmikrásky? Jaké bylinky pomohou na zklidnění, v čem koupat nohy trpící plísní a jaká přírodní medicína je vhodná u neuropatie při cukrovce? Na to všechno přišla řeč ve středeční bylinkové poradně s otcem Adolfem Pleskačem.

Jaro už snad definitivně převzalo vládu nad počasím, a tak v úvodu bylinkové poradny s otcem Pleskačem přišla řeč na přírodní léčiva, která se dají už nyní sklízet.

Fialky – fialkový sirup je vhodný pro všechny, kdo mají potíže s odkašláváním. Fialkový sirup vyrobíte jednoduše: do sklenice dejte vrstvu fialek, zakryjte vrstvou cukru a takto pokračujte, až bude sklenička plná. Nechte asi měsíc na světle (ale ne na přímém slunci) a získáte fialkový sirup.

Podběl (květ) – patří mezi byliny přidávané do průduškových čajů, napomáhá odkašlávání i tlumení dráždivého kašle.

Sedmikráska – drobné kvítky jsou výborné do revmnatických a nervových čajů, někdo je používá i proti migréně

Jaký čaj použít na zklidnění nebo klidný spánek – pomáhají rhodiolové nebo kozlíkové kapky, čaj z meduňky nebo speciální čajové směsi. Základní bylinky jsou meduňka a dobromysl.

Při plísni na nohách – důležitá je prevence a posilování imunity, při projevech pomáhá čajovníkový olej (tea tree) nebo přidat trochu síry do ponožky. Pomáhá i koupel z listů vlašského ořechu: nohu nejprve vychlaďte v ledové vodě, potom ji stačí na chvilku ponořit do hodně teplého odvaru z ořechového listí.

Neuropatie nohou u cukrovkářů – pod dohledem lékaře lze léčbu doplnit výtažky z jinanu dvoulaločnatého (tinktura nebo tablety). Pomáhá i aloe stromovitá – nohu namažte sádlem a obložte nakrájenými listy aloe, nechte dvě až tři hodiny působit. Vhodná je i Kneippova terapie – střídání teplé a studené vody.

Citlivé dásně – pomáhá netřesk střešní. List rozřízněte a dásně s ním masírujte.

Zánět spojivek – léčbu antibiotiky lze podpořit vyplachováním očí vlažným odvarem z fenyklu nebo zevním obkladem ze světlíku lékařského.

Spustit audio
autoři: Marcela Antošová, Veronika Skálová

Související