VIDEO: Poslechněte si Na živú notečku s horňáckou muzikou Kubíci a mužským sborem Chotár

27. únor 2019
Na moravskou notu

Brněnské rozhlasové studio číslo 7 se dnes jako tradičně každou poslední středu v měsíci od 19 hodin rozezní lidovými písněmi. Éterem budou znít písně horňácké.

Koncertní speciál Na živú notečku totiž dnes hostí interprety z Horňácka: Cimbálovou muziku Kubíci z Velké nad Veličkou a Horňácký mužský sbor Chotár.

Horňácká cimbálová muzika Kubíci nese svůj název podle primášského dua Petra a Pavla Kubíkových – potomků a zároveň dnes jediných aktivních muzikantů romského hudeckého rodu Kubíků na Horňácku. Kapela se uskupila v roce 2004 z mladých velických muzikantů, kteří povětšinou prošli hudební průpravou dětské muziky Veličánku. 

CM Kubíci z Velké nad Veličkou

Hudební projev a temperament obou bratrů Kubíků odkazuje na jejich děda, osobitého velického primáše Jožku Kubíka „Filíka“. Muzika inklinuje k tradičnímu pojetí hudebního folkloru a svým stylem navazuje na odkaz starých horňáckých hudců. V roce 2012 natočila kapela své doposud jediné profilové CD Krev není voda. 

CM Kubíci příležitostně spolupracuje s nejrůznějšími zpěváky a sbory z Horňácka. V poslední době nejintenzivněji s mužským sborem Chotár, který bude přítomen také v rozhlasovém studiu. Osmičlenný mužský sbor Chotár, který tvoří zpěváci ze čtyř horňáckých obcí, působí na folklorní scéně bezmála 10 let. Interpretuje výhradně regionální horňácké písně, s kterými se ovšem prezentuje, obdobně jako Cimbálová muzika Kubíci, i daleko za hranicemi rodného regionu.

autor: Petr Mička

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.