Ve Skalici na rínečku
Jan Káčer představí lidovou hudbu Skaličan a výběr z jejího repertoáru.
Nejzápadnější část Slovenska tvoří svérázný region Záhorie a jedním z hlavních hudebních center je starobylé královské město Skalica, kde už desítky let působí folklorní soubor Skaličan. V činnosti souboru měla vždy vysoký umělecký kredit ľudová hudba. A právě jí bude dnešní pořad Na pěknú notečku věnován.
Zazpívají Mária Marťanová, Anton Dinka, Anton Pavčo, Pavel Poustka. Ľudovou hudbu vede predník Peter Michalovič.
O Skaličanu
Současná ľudová hudba Skaličan hraje více jak 40 let. Ve svých začátcích čerpala z kmenového repertoáru předcházejících generací ĽH Skaličan. Některé z těchto písní se objevují dodnes v nezměněných úpravách, které můžeme slyšet na profilovém albu z roku 1999 nazvaném Skaličan poprvé… či na albu k 50. výročí souboru z roku 2004, kde je i několik archivních nahrávek. Brzy se však tato tehdy mladá skalická muzika pustila do vlastních úprav a stylizací lidových písní, čímž se vyprofiloval vlastní zvuk a charakteristický styl kapely.
Související
-
Oslavenci Anna Maděričová a Hynek Sušil
Jan Káčer připomene nedávná kulatá jubilea kulturní pracovnice Anny Maděričové (80) z Uherského Hradiště a muzikanta a zpěváka Hynka Sušila (60) z Uherského Brodu.
-
Speciál Na živú notečku přivítal slovenské hosty, zahrála Ľudová hudba Skaličan
První letošní koncertní speciál Na živú notečku přivítal v brněnském rozhlasovém studiu číslo 7 netradičně interprety ze sousedního Slovenska.
-
Nové nahrávky Valašského souboru Troják z Valašské Bystřice
Před více než 30 lety byl založen Valašský soubor Troják. Hlavním hudebním východiskem cimbálové muziky i pěveckého souboru jsou písňové sběry Jana Stavinohy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.