Ve Skalici na rínečku

29. srpen 2023

Jan Káčer představí lidovou hudbu Skaličan a výběr z jejího repertoáru.

Nejzápadnější část Slovenska tvoří svérázný region Záhorie a jedním z hlavních hudebních center je starobylé královské město Skalica, kde už desítky let působí folklorní soubor Skaličan. V činnosti souboru měla vždy vysoký umělecký kredit ľudová hudba. A právě jí bude dnešní pořad Na pěknú notečku věnován.

Zazpívají Mária Marťanová, Anton Dinka, Anton Pavčo, Pavel Poustka. Ľudovou hudbu vede predník Peter Michalovič.

O Skaličanu

Současná ľudová hudba Skaličan hraje více jak 40 let. Ve svých začátcích čerpala z kmenového repertoáru předcházejících generací ĽH Skaličan. Některé z těchto písní se objevují dodnes v nezměněných úpravách, které můžeme slyšet na profilovém albu z roku 1999 nazvaném Skaličan poprvé… či na albu k 50. výročí souboru z roku 2004, kde je i několik archivních nahrávek. Brzy se však tato tehdy mladá skalická muzika pustila do vlastních úprav a stylizací lidových písní, čímž se vyprofiloval vlastní zvuk a charakteristický styl kapely.

autor: Jan Káčer
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.