Ve Skalici na rínečku

18. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Basista Miroslav Šulko, primáš Peter Michalovič, za cimbálem Anton Dinka a klarinetista Peter Horský
0:00
/
0:00

Jan Káčer představí lidovou hudbu Skaličan a výběr z jejího repertoáru.

Nejzápadnější část Slovenska tvoří svérázný region Záhorie a jedním z hlavních hudebních center je starobylé královské město Skalica, kde už desítky let působí folklorní soubor Skaličan. V činnosti souboru měla vždy vysoký umělecký kredit ľudová hudba. A právě jí bude dnešní pořad Na pěknú notečku věnován.

Zazpívají Mária Marťanová, Anton Dinka, Anton Pavčo, Pavel Poustka. Ľudovou hudbu vede predník Peter Michalovič.

O Skaličanu

Současná ľudová hudba Skaličan hraje více jak 40 let. Ve svých začátcích čerpala z kmenového repertoáru předcházejících generací ĽH Skaličan. Některé z těchto písní se objevují dodnes v nezměněných úpravách, které můžeme slyšet na profilovém albu z roku 1999 nazvaném Skaličan poprvé… či na albu k 50. výročí souboru z roku 2004, kde je i několik archivních nahrávek. Brzy se však tato tehdy mladá skalická muzika pustila do vlastních úprav a stylizací lidových písní, čímž se vyprofiloval vlastní zvuk a charakteristický styl kapely.

autor: Jan Káčer | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.