VC Brna odstartoval doprovodný program. Nechyběly legendy Read nebo Staša

13. srpen 2015

Letos je to 50 let od prvního závodu seriálu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Po letech se znovu objevil v centru města doprovodný program. Na historických motocyklech zde čestné kolo jely slavné legendy tohoto motoristického sportu.

Jména jako Baláž, Read nebo Staša přilákala na brněnské Dominikánské náměstí stovky zvědavců. Jezdci po letech opět rozdávali autogramy a fotili se s nadšenými fanoušky.

„Bohuš Staša byl jedním z nejlepších pilotů. Dosáhl perfektních výsledků ve světě i na Velké ceně Brna,“ připomíná jeden z příznivců Bohumila Staši slavný rok 1971, kdy byl Staša v Brně druhý.

Od té doby je to nejlepší domácí výsledek mistrovství světa, na který sám jezdec rád vzpomíná.

„Myslím, že to nebylo špatný. Jezdili jsme na československých motocyklech, protože jsme uměli udělat motorky. A motocykl to je nejlepší věc na světě.“

Asi nejobletovanější byl britský jezdec Phil Read, který se do Brna vrátil po 40 letech. A divil se, jaký je kolem něj povyk. Readovi se přezdívalo princ rychlosti. Tenhle milovník luxusu na brněnské závody v době normalizace často jezdil svým bílým Rolls-Roycem. Takže byl i trochu provokatér.

„Ano, Rolls-Roycem jsem v Brně párkrát byl, letos jsem letěl, to je lepší. Na Brno mám spoustu krásných vzpomínek, je to nádherný a emocionální návrat.“

V sedle mohli lidé vidět i Karla Abrahama, vyjel na své ostré závodní hondě. Znovu ji provětrá už zítra, kdy začnou tréninky na víkendovou Velkou cenu České republiky.

autoři: Vojtěch Bureš , msk
Spustit audio