Valašská bálová supersobota
Jsme v běhu plesové sezóny, v jejíž nabídce jsou také tradiční bály, které pořádají folklorní soubory, a na kterých hraje hlavní roli lidová hudba a také kroj.
Podobně jako v jiných částech Moravy, tak veselo bylo uplynulou sobotu i na Valašsku. 13. ledna se uskutečnilo v povodí Rožnovské a Vsetínské Bečvy hned několik lidových bálů.
S mikrofonem jsme v průběhu sobotního večera a noci navštívili celkem pět míst, kde probíhalo bálové veselí. Poznejte společně s námi valašský bál souboru Bača ve Valašském Meziříčí, souboru Beskyd v Zubří či papučový bál souboru Javořina, který se uskutečnil v Rožnově pod Radhoštěm.
Ve vedlejším valašském údolí to byl zase valašský bál ve Velkých Karlovicích a také bál v Novém Hrozenkově, který pořádal místní folklorní soubor Ostrévka. Zazní rozhovory s pořadateli, muzikanty i návštěvníky bálů a samozřejmě nebude chybět taneční muzika.
Související
-
Romantické písně z rozhlasového archivu
Jan Kosík opět brouzdá rozhlasovým archivem a přináší romanticky zaměřené lidové písně v podání sourozenců Baťkových, Františka Studenky nebo Maryšky Sochorové.
-
Období plesů, bálů a tancovaček
Jan Káčer vybírá z tanečního repertoáru, který se objevuje v tomto období blížícího se masopustu na plesech, bálech a tancovačkách.
-
Sláva budiž na nebi
Vánoční svátky jsou spojením náboženských motivů, ale i rodinných tužeb, přání, snů a radostí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.