V noci na sobotu zhasne v Brně kvůli experimentu přes 40 tisíc lamp veřejného osvětlení
Správci veřejného osvětlení v Brně připravují dva experimenty. Jeden se odehraje tento víkend, druhý později v roce. Městská firma Technické sítě Brno chce jednak otestovat nové lampy, které samy mění světlo, a také lépe zmapovat rozsah světelného smogu.
V noci z pátku na sobotu někdy zhruba po půlnoci zhasnou lampy veškerého veřejného osvětlení v Brně, které provozují Technické sítě Brno. Těch je přes 43 tisíc.
„Myšlenka je, že se vypne veřejné osvětlení na 3-4 hodiny. Využijeme lockdown – nemusíme se bát, že bude příliš mnoho lidí venku a ohrozilo by to bezpečnost obyvatel,“ říká předseda představenstva městské firmy Michal Marciniszyn z Pirátské strany.
Noční analýza
V terénu budou efekt pomocí jasových analyzátorů zkoumat výzkumníci z Vysokého učení technického, ale i astronomové z hvězdárny. Nad městem pak bude v noci létat letadlo a fotit potemnělé ulice. Ze snímků by pak mělo být patrné, kde světelný smog vytváří samo město svým veřejným osvětlením, a kde to jsou naopak domácnosti, kanceláře či reklamy, nebo třeba obchodní domy a jejich parkoviště. Na základě získaných dat pak může vedení města řešit, jakou formou a kde má smysl tento světelný smog regulovat.
Světla mění intenzitu i barvu záření
Druhý zmíněný pokus, tentokrát se speciálními lampami, se odehraje později. Jde o takzvaná biodynamická světla. Zvláštní lampy, které mění intenzitu i barvu záření s ohledem na denní dobu. Potlačují například takzvanou modrou složku světla, která může ovlivňovat negativně život živočichů a hmyzu, růst rostlin, ale i spánek lidí. Čtyři tato svítidla fungují v parku na Kraví hoře poblíž brněnské hvězdárny. A zatím bez závady.
„Lidé, kteří chodí z večera, kdy světla svítí bíle, tak jsou spokojení. V noci, kdy světla postupně zoranžoví, tak lidé nezakopnou a přitom to neruší okolní přírodu. Takže my jsme s experimentem spokojení,“ dodává ředitel hvězdárny Jiří Dušek.
Tato světla budou v dalším pokusu nainstalovaná zřejmě v některém z brněnských vnitrobloků. A Technické sítě Brno budou zjišťovat, jak na tuto technologii lidé reagují a kdy jim víc vyhovuje bílé nebo oranžové světlo.
Technické sítě Brno domlouvají spolupráci s Mendelovou univerzitou a Vysokým učením technickým, aby se dalo odborně posoudit, jaký mají tato světla vliv. Na VUT se výzkumu světla věnuje Petr Baxant. A ten zdůrazňuje, že po zhruba 140 letech od vynálezu žárovky se věda začíná víc zabývat tím, jak světlo pomáhá, ale i jak organismům škodí. Baxant se bude podílet na obou experimentech a chce podobná měření uskutečnit na více místech v Česku.
Související
-
Osvětlené fasády, výlohy, reklamy. Víc než třetina světel v noci svítí nazmar, ukazuje studie
Nová studie tvrdí, že většina světelného znečištění, které negativně ovlivňuje lidské zdraví i migraci zvířat a plýtvá energií, nepochází z pouličního osvětlení.
-
Veřejné osvětlení není hlavní problém. Podíl na světelném smogu má přibližně jen z 20 procent
Město Tucson v Arizoně se v rámci výzkumu 10 nocí rozsvěcelo a zhasínalo. Cílem experimentu bylo zjistit, jakou měrou se veřejné osvětlení podílí na světelném znečištění.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ambiciózní Motoristé chystají osamostatnění. ‚Epizoda jménem Přísaha se uzavírá,‘ tvrdí expert
-
Rusifikovat i připravit na boj proti vlastní zemi. Jak Rusko vymývá mozky dětí z okupovaných území
-
‚Požár, který nehasíme včas.‘ Ústavní výchova se má změnit, jak by měly spolupracovat resorty, ale není jasné
-
‚Babišizace Fialy?‘ Premiér nahrává opozici na smeč, jeho tým ale není hloupý, věří expertka