V lidské a hmyzí imunitě najdeme určitou analogii, vysvětluje vědec Pavel Hyršl
Host Apetýtu: Pavel Hyršl. Ten dlouhodobě zkoumá imunitu včel, jejich dlouhověkost a vlivy, kterým jsou dnes včely vystaveny
Pavel Hyršl dlouhodobě zkoumá imunitu včel. Za svůj výzkum nedávno získal ocenění MUNI Innovation Award 2023. Co se týče imunity, má člověk něco společného s hmyzem? „Nejsou to úplně shodné věci, ale analogické. To znamená něco podobného, ale založeného na jiném základu,“ říká. Jak probíhá výzkum v laboratorních podmínkách? Poslechněte si v Apetýtu!
Související
-
Samotářské včely vyrábějí pro potomky obdobu našeho jogurtu. Jsou klíčové pro úrodu v sadech
Samotářské včely zvané hedvábnice svým larvám podávají kapalnou stravu obohacenou o laktobacily, což není pro tento hmyz obvyklé.
-
Rozhlasové bzučení aneb včelařská sezóna od A do Z s Tomášem Görigem
Češi jsou nejen národem chalupářů, ale také včelařů. I když jsou včely více doma ve volné přírodě, včelaření ve městech zažívá svůj boom. Pojďte s námi objevit jeho kouzlo.
-
Varroáza včelstev je velmi nebezpečné onemocnění, může za hromadné úhyny včel. Prevence ale existuje
Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.