Unikátní věnce a voničky Marie Skrežinové

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krojový věnec

Neexistuje asi na trpělivost náročnější lidové řemeslo, než je ruční výroba krojových věnců a vonic. Marie Skrežinová ze Zlechova na Uherskohradišťsku je poslední tvůrkyní v ČR, zabývající se výrobou jednotlivých textilních lístečků a jejich následným skládáním do květin a vázáním do vonic a věnců.

Ovládá tvarosloví a barevnost ve většině obcí Uherskohradišťska, Kyjovska, Strážnicka, Brněnska, Hané, na severní Moravě, na Podluží, na hanácko-slováckém pomezí, dodávala doplňky také do Čech a na Slovensko.

Krojová vonice

Je mistryní v oboru, který je dnes ohrožen zánikem, avšak bez jejích výrobků si nedokážeme představit slavnostní kroje na Slovácku ani v dalších regionech České republiky.

Za svou práci získala v roce 2008 ocenění ministra kultury ČR Nositel tradice lidových řemesel. Vydali jsme se za tajemstvím vzniku překrásných květin, které nevoní, ale o to víc zdobí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.