Umět kreslit a mít sílu v dlaních – takové jsou předpoklady pro výrobu loutek, vysvětluje řezbář Olšanský

9. srpen 2022

Jiří Olšanský se celý život věnuje výrobě a restaurování starých loutek. Každá z nich je originál. Vyřezává také tradiční betlémy.

V jeho ateliéru v Brně-Heršpicích to na vás dýchne historií a dřevem, rozprostře se před vámi svět loutek, které vytváří. „Když pracuji na nějaké loutce, která je hodně povedená a já se jí musím vzdát, tak to mne ve výjimečných případech mrzí. Ale jinak je s klidným srdcem pouštím do světa,“ říká řezbář a divadelní principál v jedné osobě.

„Byl bych moc rád, kdyby po mně někdo převzal řemeslo, ale bohužel neznám nikoho z mladých, kdo by to zvládnul. Chystají se teď nějaké workshopy, kde by se snad někdo mohl najít. Podmínkou je, aby člověk uměl kreslit a já ho práci se dřevem naučím. A taky to chce fyzické předpoklady, v dlaních musí být síla,“ posteskne si Olšanský.

Většinu loutek tvoří z lípy, která je tvárná. „Dalo by se to dělat i z jiných materiálů, ale bylo by to horší.

Co ho přivedlo k práci se dřevem? A kudy vedla jeho cesta do divadla Dřeváček? Poslechněte si Apetýt.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.