Tipy na víkend: zimní prohlídky ve Valticích, kamélie v Rájci či masopust v Hustopečích

Výstava klenotů, trhy, květiny, masopust či zámecká prohlídka. To všechno nabízí začátek měsíce února na jižní Moravě.

České korunovační klenoty na dosah

  • do 26. dubna, Letohrádek Mitrovských v Brně

Inovovaná expozice s mistrovskou replikou nejhodnotnějšího českého pokladu – korunovačních klenotů nově představí také repliky středověkého žezla a jablka, stejně jako korunovačního meče. Celkový koncept výstavy se věnuje osudům 22 korunovaných panovníků.

Africké trhy v Brně

  • 1. února, 10 – 16 hodin, Tržnice Brno

V únoru ožije brněnská Tržnice na Zelném trhu barevnými a voňavými africkými trhy. Těšte se na oblíbené druhy ovoce ze srdce Afriky i Indonésie, na exotické koření i sladké marmelády.

Otevření zámeckých skleníků v Rájci nad Svitavou

  • 1. února – 29. března, zámek Rájec nad Svitavou

Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky, které mohou navštívit denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin. Ve sklenících si bude možné prohlédnout sbírku více jak čtyř set odrůd kamélií v jejich přirozeném prostředí.

Hustopečský masopust na Turhandlích

  • 1. února, Hustopeče

Těšit se můžete na tradiční průvod fašankových masek, zabijačkové speciality a otevřené sklepy. Každý, kdo dorazí na masopustní průvod do 10 hodin v masce, dostane jako dárek skleničku a koštovací lístky. Vinné sklepy se otevřou s odbitím poledne. Více informací najdete tady.

Zimní prohlídky na zámku Valtice

  • do 15. března, zámek Valtice

Jsou tu oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Konají se každou sobotu a začínají vždy v 10:00, 11:30, 13:00 a 15:00 hodin. Zimní okruh začíná v zámecké vinotéce v přízemí hlavní zámecké budovy, kde si návštěvníky vyzvedne průvodce.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.