Tipy na víkend: otevřené sklepy v Pavlově, advent ve Znojmě nebo narozeninová VIDA!

29. listopad 2019

Na mnoha místech v kraji začínají vánoční trhy, na své si přijdete jak v Brně, tak třeba i ve Znojmě. Kromě toho můžete o víkendu vyrazit za vínem nebo na výstavu.

Výstava Stará bydliště

  • Dům pánů z Kunštátu (každý den kromě pondělí, 10 – 18 hodin), Brno

Výstava Stará bydliště představí díla 16 českých výtvarníků, výtvarnic a architektů. Název odkazuje k básnické sbírce Ivana Blatného, v níž (stejně jako na výstavě) můžeme pociťovat cosi jako environmentální smutek, stesk po mizející krajině.

Brněnské Vánoce

  • 29. listopadu 2019 – 5. ledna 2020

Vánoční strom na náměstí Svobody se rozsvítí dnes v podvečer a zahájí tak tradiční Brněnské Vánoce, které letos potrvají až do začátku roku 2020. Kromě náměstí Svobody budou trhy (stejně jako v loňském roce) na Moravském a Dominikánském náměstí a také na Zelném trhu.

Den otevřených sklepů v Pavlově 2019

  • 30. listopadu, od 11 do 19 hodin, Pavlov

Den otevřených sklepů připravují jihomoravští vinaři v Pavlově u Mikulova poslední listopadovou sobotu. V každém ze 14 sklepů sklepě bude pro návštěvníky připraveno k ochutnávce 8 vzorků vín. Budete mít možnost nejen ochutnat kvalitní pálavská vína, ale prohlédnout si prostředí pavlovských vinných sklepů a seznámit se s vinaři.

Znojemský advent 2019

  • 1. – 22. prosince, Znojmo

Znojemský advent bude mít těžiště programu na Horním náměstí, kde probíhá kulturní program a trh plný vůní, chutí a pravé předvánoční atmosféry. Václavské náměstí ožije ohradou se zvířaty a historickým kolotočem, Obrokovou ulici vyzdobí stromečky připravené dětmi jednotlivých škol a světlem oděná Radniční věž bude dominantou svátečně vyzdobeného centra Znojma. Zavítat můžete i do znojemského podzemí. Dále si můžete zabruslit na kluzišti, zajít se podívat na výstavy betlémů či poslechnout si vánoční koncerty.

VIDA! slaví 5. narozeniny

  • 30. listopadu – 1. prosince, Brno

VIDA! slaví své 5. narozeniny speciálním programem, který spojuje vědu a umění. Pomocí pokusů s barvami připravíte duhový papír, pestrobarevnou záložku nebo si vyrobíte barevný kotouč. V Bastlírně proniknete do počátků fotografování, vyrobíte si cameru obscuru nebo fotorámeček. Program v zatemnělém sále zase ukáže, jak je možné čarovat s barevnými světly a proměnit energii návštěvníků ve světelné umění.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2019 – bitva pod Santonem

  • 29. listopadu – 1. prosince, Tvarožná

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1 000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (12:00). V pátek 29. listopadu (17:30) na Žuráni připomenou Jiříkovické ohně událost z 1. prosince 1805. Vojenská ležení budou po celý víkend na Staré poště pozořické, v Křenovicích, Tvarožné nebo Zbýšově.

Spustit audio