Testují vybavení pro sportovce i profesionály. Nahlédněte do zkušebny potápěčské techniky ve Vyškově

V reportáži vám představíme i unikátní vybavení zkušebny potápěčské techniky. Poslechněte si!
Profesionální i amatérští potápěči jsou pod vodou zcela závislí na své výbavě. Aby se na ni mohli stoprocentně spolehnout, musí jejich obleky a přístroje projít řadou testů. Jediná certifikovaná zkušebna potápěčské techniky v Česku – a jedna z mála v Evropě – je ve Vojenském technickém ústavu ve Vyškově.
Zkušební potápěč Tomáš Brunclík zahajuje sestup do sedmimetrové hloubky potápěčské věže. „Toto je vlastně základní zkouška, která se dělá ještě před provedením zkoušky na bazéně a potom hloubkovým ponorem někde přírodě,“ vysvětluje jeho kolega a další z potápěčů Pavel Hrda.
Zkušební ponor trvá asi tři minuty. Testování suchého potápěčského obleku pak pokračuje v hyperbarické komoře, která jako jediná v Česku simuluje hloubku až 60 metrů. „Tato zkouška vlastně simuluje tlak sedmi barů v reálných podmínkách,“ říká Tomáš Brunclík.
Poslední test je zaměřený na pracovní oblek, který používají například dělníci na ropných plošinách v Severním moři. „Ten oblek má vevnitř nadnášecí výplň a pak je tady ještě záchranná vesta, která se automaticky nebo ručně nafukuje. Oblek má splnit ještě to kritérium, že má udržet toho uživatele ústy nad hladinou, pokud je v bezvědomí,“ popisuje Pavel Hrda.
„Obleky pro potápěče se zkoušejí přibližně tři týdny, záchranné vesty přibližně měsíc až pět týdnů a šnorchly jsou vyzkoušené zhruba do týdne,“ říká vedoucí akreditované zkušební laboratoře Milan Bezděk. V současné době podle něj mají zakázky zhruba na tři až čtyři měsíce dopředu, z 90 % jde o zákazníky ze zahraničí. Testují tu vybavení pro rekreační sportovce – například kajakáře, profesionální i vojenské potápěče. Zkoušeli tu i vesty pro naše národní reprezentanty ve vodním slalomu.
Ve Vojenském technickém ústavu je kromě zkušebny potápěčského vybavení ještě dalších pět zkušeben – třeba elektrické bezpečnosti, vozidel nebo padákové techniky.
Související
-
Jak funguje rozšířená realita pro potápěče?
Evropští vědci včetně těch českých vyvíjejí software pro potápěče, který ukáže přímo ve vodě, jak to na místě před staletími vypadalo.
-
Na práci pod vodou leckdy nevidíme, ale technologicky jsme na to připraveni, popisuje potápěč
Potápěč a fotograf Petr Klier se věnuje pracovnímu i historickému potápění. Začal jsem sbírat staré výstroje a focení mě nakonec baví víc než pracovní potápění, říká.
-
Týden pod hladinou. Potápěči v Česku překonali rekord v pobytu pod vodou
Dva potápěči strávili pod vodou 168 hodin a 15 minut. Původní rekord byl z roku 2015 a měl hodnotu 102 hodin.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Navzdory sankcím odjel do USA našeptávat lidem kolem Trumpa. Kdo je Putinův muž Kirill Dmitrijev?
-
Plynovody a ropovody nám ukázaly mapu reálných přátel v Evropě, říká diplomat Václav Bartuška
-
Pláněk pyká za faul na Sedláka. Disciplinární komise udělila hokejistovi stopku na osm zápasů a pokutu
-
Protesty se ve velkém přelily v ekonomický bojkot firem, které spolupracují s Erdoganem, říká Turkyně