Středeční Noční linka: Sledovali jste před rokem 1989 zahraniční televize?

18. listopad 2020

Letmé nahlédnutí do programu tehdejší Československé televize před 31 lety bude mít za výsledek nález perel jako Cesty našeho zemědělství, Kompas, Vlaštovka, Azimut, FKÚ pátrá, radí, informuje nebo Setkání se sovětskými umělci.

Pravda, na tehdy mnohdy ještě černobílých obrazovkách jsme občas vídali i francouzské veselohry s Belmondem a Louisem de Funésem anebo dobrodružství komisaře Cattaniho v seriálu Chobotnice či série Dobrodružství Černého Bleska a Daktari. Ale ti, kteří to přece jen k tehdy zadrátovaným hranicím měli blíž, jistě nahlédli do programu rakouských, německých a polských televizních stanic.

Sledovali jste před sametovou revolucí v programech zahraničních televizí jen dobrodružství Toma a Jerryho a Davida Hasselhofa a jeho auto-parťáka, nebo i z pohledu tehdejšího režimu ideologicky závadné zpravodajství a filmy, ke kterým jsme se na domácích obrazovkách nedostali?

Zavolejte nebo napište dnešní Noční lince s Borkem Kapitančikem!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.