Spoluautorka průlomových molekulárních nůžek převzala na Mendelově univerzitě čestný doktorát
Genetické inženýrství není jen tématem sci-fi filmů. Dnes díky němu pěstujeme výživnější plodiny nebo léčíme závažné nemoci. Tento vývoj zásadně urychlil objev metody CRISPR/CAS.
Emanuelle Charpentier, francouzská výzkumnice v oblastech mikrobiologie, genetiky a biochemie, za něj před třemi lety získala Nobelovu cenu za chemii. Mendelova univerzita jí ve středu 13. září udělila čestný doktorát. V rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlila, v čem je CRISPR/CAS převratný.
Charpentier významně přispěla k vývoji takzvaných molekulárních nůžek, jednoho z průlomových nástrojů genového inženýrství. Technologie má nezpochybnitelný dopad na společnost a lidstvo, nadále se rychlým tempem rozvíjí a téměř každý týden přináší nové vzrušující poznatky, řekla genetička a biochemička v proslovu před akademickou obcí.
„Molekulární nůžky CRISPR-Cas9 umožňují s vysokou přesností editovat DNA zvířat, rostlin a mikroorganismů, což otevírá nové možnosti v léčbě dědičných chorob, nádorových onemocnění, výzkumu rostlin a kulturních plodin, vývoji antivirových terapií, ale i v základním výzkumu,“ uvedl prorektor Mendelovy univerzity Martin Klimánek.
Související
-
Biochemik Milan Hašek mohl v 60. letech získat Nobelovu cenu. Proč se tak nestalo?
Příběh i vědeckou práci biochemika Milana Haška ovlivnila geopolitická situace. Mohlo mít Československo o jednu Nobelovu cenu navíc?
-
Metoda CRISPR znamená revoluci v genetickém inženýrství. Pomůže i s koronavirem?
Objev technologie CRISPR je považován za jeden z největších vědeckých pokroků poslední dekády. Umožňuje vědcům relativně jednoduše lokalizovat a následně upravit geny.
-
Genetik Pačes: Od umělé inteligence si ve vědě hodně slibujeme. Mluvíme o blízké budoucnosti
Možnosti popularizace vědy, role umělé inteligence nebo mentoring v nové vědecké kariéře. To jsou témata, která na Dvojce komentuje Jan Pačes. Moderuje Zita Senková.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo kde kandiduje? Složité vyjednávání ve Spolu skončilo, pozice lídrů se plní i u jiných stran
-
Válka v Gaze je zpět, Trumpův plán na ‚riviéru‘ také. Rodiny unesených Izraelců se bouří
-
Narodil se okolo Hradce, ve čtyřiceti mu vyšel román. Nejpravděpodobnější z 267 tisíc českých spisovatelů
-
Válečné plány USA se omylem dostaly k novináři. Trumpův poradce ho přidal do skupinového chatu