SOUTĚŽ: Jak dobře znáte architekta Wiesnera? Vyhrajte unikátní luxferu a digitální rádio

23. září 2021

Chcete mít doma kousek historie? Nejen pro nadšence architektury jsme připravili soutěž o unikátní luxferu z roku 1925. Tehdy začala stavba České banky Union, nynějšího sídla Českého rozhlasu Brno.

Luxfera je tradiční prvek funkcionalistické architektury, který byl využíván v nejznámějších brněnských meziválečných stavbách – například ve Vile Stiassni, která je také dílem Ernsta Wiesnera.

Jaká je historie rozhlasové luxfery? „Dominantní světlík procházející budovou byl na svém dně osazen luxferovým stropem, který je tvořen z devíti luxferových polí vyztužených kovovou konstrukcí. Míra poškození původního stropu zásahem bomby z 2. světové války byla ale tak značná, že došlo při rekonstrukci k dohodě s památkáři, že strop bude vyjmut a podle nejzachovalejších kusů luxfer zhotovena forma s přesným otiskem původních skleněných dlaždic,“ popisuje vedoucí provozu Českého rozhlasu Brno Martin Kozlovský.

Odlévací forma na luxfery zůstane v majetku Českého rozhlasu a může být použita při rekonstrukci dalších funkcionalistických památek nejen v Brně.

Pokud chcete vyhrát, pošlete nám odpovědi na následujících jedenáct otázek na e-mail poslouchame@rozhlas.cz. A to do pondělí 4. října. Jednoho šťastlivce odměníme unikátní luxferou a digitálním rádiem. (V případě výhry je nutné osobní převzetí v Českém rozhlase Brno, Beethovenova 4, Brno.)

Pohled na světlík ze střechy budovy Českého rozhlasu Brno

1/ V místech, kde stojí budova Českého rozhlasu Brno se ve středověku nacházel ženský klášter: 

a) dominikánek 

b) cisterciaček

c) voršilek

2/ Investorem stavby od Ernsta Wiesnera z let 1921-1925 na Beethovenově ulici byla Česká banka Union, která vznikla v roce: 

a) 1862

b) 1872

c) 1888

3/ Rodina Ernsta Wiesnera pocházela původně z Moravy, ale od 80. let 19. století žila v Malackách, kde se jeho otec živili jako: 

a) obchodník s textilním zbožím 

b) obchodník s papírem a vlastník tiskárny

c) obchodník s ovocnou šťávou a majitel lihovaru 

4/ Po příchodu do Brna studoval Ernst Wiesner nejprve na Zemské vyšší reálné škole a poté na Vyšší průmyslové škole, kterou bychom našli na dnešní ulici: 

a) Antonínské 

b) Sokolské

c) Kudelově

5/ Po svém návratu z Vídně do Brna byla první Wiesnerova samostatná realizace tzv. Gutmannova vila z let 1919-1922, kterou najdeme na ulici: 

a) Údolní 

b) Hroznové

c) Lipové 

6/ Svůj architektonický ateliér si Ernst Wiesner v Brně adaptoval ve dvorním křídle jednoho ze staršího objektu, který bychom našli na dnešní ulici: 

a) Masarykově 

b) Pekařské 

c) Hybešově

7/ Nedaleko od budovy České banky Union (Českého rozhlasu) stávala na Rooseveltově ulici další z Wiesnerových realizací, kavárna Esplanade. V ní došlo v srpnu 1939 k útoku na židovské návštěvníky kavárny, z nichž jeden útok nepřežil. Jak se jmenoval? 

a) Oskar Löffler 

b) Otto Deutsch  

c) Pavel Drexler

8/ Během jedné ze svých návštěv Brna obdivoval budovu České banky Union výrazný představitel moderní architektury. Byl jím: 

a) Ludwig Mies van der Rohe 

b) Frank LIoyd Wright 

c) Le Corbusier

9/ Do roku 1950 se sídlo a nahrávací studia brněnského Radiojournalu (Československého rozhlasu) nacházelo v areálu: 

a) brněnského výstaviště 

b) sokolského Stadionu 

c) městských jatek

10/ Patrně nejradikálnější Wiesnerovou stavbou je objekt brněnského krematoria z let 1925-1930. Ke stavbě tohoto objektu mohlo dojít až v souvislosti s legalizací kremace, ke které došlo v roce:

a) 1918

b) 1919

c) 1920

11/ Brněnský textilní průmyslník Alfréd Stiassni vyzval Ernsta Wiesnera k projektu vily pro sebe a svoji rodinu. Vila byla dokončena v roce 1929 v Hroznové ulici. Její majitel zde však žil necelých deset let. Kvůli svému židovskému původu opustil Československo v roce 1938. Zemřel v roce 1961 v: 

a) Londýně

b) New Yorku

c) Los Angeles

Za otázky děkujeme Michalu Doleželovi. A díky patří i všem soutěžícím za účast. Víteze jsme již vybrali.

autor: lop
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.