Slavnosti koní v Čechách a na Moravě

28. květen 2022

Koně jsou od nepaměti partnerem člověka. Původně jako zdroj obživy, poté jako pomocník v zemědělství, tažná síla, dopravní prostředek i spolubojovník ve válce.

Kladrubský bělouš

Ne nadarmo se koně dostali do lidových písní v Čechách i na Moravě, ne nadarmo jsou právě s koňmi spojeny hned dva tuzemské zápisy na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO: od roku 2011 je zapsána mužská rituální objízďka na Slovácku s názvem Jízda králů; od roku 2019 je zapsán Starokladrubský kůň a krajina koní kolem Kladrub nad Labem.

26. května se navíc slaví Světový den koní a poslední víkend v květnu se jede Jízda králů ve Vlčnově a zároveň se v Národním hřebčíně v Kladrubech slaví Den koně. Jaké jsou lidové zvyky a písně spojené s koňmi? Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?