Slavnost Barchan

6. červen 2020

V červnu kolem svátku svatého Víta se v Jemnici na Vysočině koná tzv. „Slavnost Barchan". Traduje se a je doložitelné, že patří mezi nejstarší slavnosti v Čechách a na Moravě. Koná se už více než 300 let a je zapsána na seznamu národního kulturního dědictví.

Jde o zcela unikátní událost, jejímž základem je běh 4 mladíků v historických kostýmech, kteří se utkají o královskou odměnu - barchetový šátek. Tento běh se koná na základě pověsti o královně Elišce a králi Janu Lucemburském, který jí po poslech posílal zprávy z bojiště proti odbojným moravským pánům. Tato krásná lidová slavnost se letos bohužel kvůli koronaviru nekoná, její připomínku proto připravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.