Slavnost Barchan

6. červen 2020

V červnu kolem svátku svatého Víta se v Jemnici na Vysočině koná tzv. „Slavnost Barchan". Traduje se a je doložitelné, že patří mezi nejstarší slavnosti v Čechách a na Moravě. Koná se už více než 300 let a je zapsána na seznamu národního kulturního dědictví.

Jde o zcela unikátní událost, jejímž základem je běh 4 mladíků v historických kostýmech, kteří se utkají o královskou odměnu - barchetový šátek. Tento běh se koná na základě pověsti o královně Elišce a králi Janu Lucemburském, který jí po poslech posílal zprávy z bojiště proti odbojným moravským pánům. Tato krásná lidová slavnost se letos bohužel kvůli koronaviru nekoná, její připomínku proto připravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...